Klimatickou změnu si mladí uvědomují, fanatiky ale neschvalují
Studentka Lenka vnímá klimatickou změnu jako velký problém. „Samozřejmě mě budoucnost děsí a frustruje. Poukazovat na problém, který má vliv na životy nás všech, je klíčové, ale nemělo by to hraničit s fanatismem,“ naráží na aktivisty, kteří v posledních měsících znehodnocují historické obrazy. „Chápu, že jde o snahu upozornit společnost na důležitost klimatické krize, ale jsem skeptická, zda jsou kontroverzní řešení efektivní,“ říká studentka s tím, že by radši ocenila tlak na vládu a korporáty, které mají reálnou moc věci měnit.
Vzbuzování pozornosti v galeriích odsuzuje i malířka Veronika. „Jasně, že nechci žít v nepříznivém podnebí. Ale sama jsem umělkyně a absolutně nerozumím tomu, proč někdo symbolicky ničí obrazy,“ sděluje. Podobné chování podle malířky společnost ke změnám nedonutí. Hnutí středoškolských studentů Fridays for Future také nesouhlasí s každým aktivistickým činem. „Pobuřuje nás, že se přírodnímu dědictví nepřikládá stejná váha jako kulturnímu. „Vnímáme to jako závažný problém,“ míní Klára Bělíčková z hnutí.
Změny klimatu jsou časovanou bombou
Koncem listopadu se na Letné objevily Klimatické hodiny, které odpočítávají zbývajících sedm let na záchranu planety. Praha se tak přidala na dva týdny například ke Glasgow či New Yorku. Mezi lidmi ale panují na obří hodiny rozdílné názory. „Projekt na Stalinu vypadá možná hezky večer, ale přes den jde jen o ohyzdné lešení,“ uvádí Veronika.
Hnutí Fridays for Future ale vnímá hodiny jako dobrý signalizující ukazatel ubývajícího času. Letenský skejt´ák Martin nápad také ocenil. „Měl jsem pocit, že nevratné změny už nastaly. Určitě je dobré poukázat na problém zhoršujícího se klimatu. Myslím si, že i tyto hodiny jsou dobrým krokem. Bylo tady hodně výstav a tahle je jedna ze smysluplnějších,“ říká Martin.
Apel musí směřovat na vysoké posty
Před eskalací současné situace varuje i profesor Miroslav Trnka z Ústavu globální změny Akademie věd ČR. Podle něj může být prvním krokem k nápravě obnova a recyklace věcí navzdory neustálé produkci. „Dále je třeba dbát na dostatečné zdroje informací, které mohou ovlivnit rozhodování při volbách. Lidé by měli klást důraz na výběr politiků, kteří namísto prázdných slov opravdu podnikají kroky k pozastavení klimatických změn,“ apeluje Trnka.
Podobný názor sdílí i hnutí Fridays for Future. „Samozřejmě nám záleží na naší budoucnosti. Snažíme se vyvolávat diskusi a zároveň vyzýváme politiky, občany, firmy a celou společnost nejen v České republice, aby se na řešení tohoto problému adekvátně podíleli,“ říká Bělíčková.
Planeta zůstane mladé generaci
Důchodkyně Silva se o změnu klimatu zajímá, kvůli budoucnosti svých dětí a vnoučat. „Syn studoval ekologii a nutí celou rodinu k udržitelnějšímu způsobu života. Kupříkladu jsem si musela zvyknout, že na chalupě nesmím topit uhlím,“ prohlašuje. Podle ní mají velké firmy na životní prostředí největší dopad, ale každý smrtelník může dělat malé změny. „Je důležité, abychom se všichni snažili, než mít pár jedinců, kteří jsou stoprocentní ekologové,“ dodává Silva.
Trnka proto vede k odpovědnosti dnešní mládež. Mezi studenty se tak pokouší propagovat práci pro udržitelné firmy. „Je to určitě lepší činnost než se realizovat v ropných společnostech. Aktivismus je jako sněhová vločka – každý jedinec může spustit lavinu,“ vysvětluje pro Generaci20.
Článek vznikl v rámci mediálního dne ve spolupráci s Davidem Chuchmou.