Když nemůžeš, tak přidej, křičel by Zátopek také 19. září
Zátopka zná celý svět. Emil (†78) byl jedním z největších atletů všech dob. Během kariéry získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou olympijskou medaili. Překonal 61 československých a 18 světových rekordů. Opakovaně byl zvolen nejlepším sportovcem planety a s manželkou Danou (†97), olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů.
Manželé Zátopkovi se narodili 19. září 1922 a o šestadvacet let později se do sebe zamilovali na olympiádě v Londýně. Pro oba se pak stal osudným červenec 1952, kdy Emil na olympijských hrách v Helsinkách vyhrál v rámci osmi dní běh na 5 km, 10 km a dokonce i maraton, který běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplín zároveň pokořil olympijský rekord. Tento výkon se dodnes nikomu nepodařilo překonat. Dana na Hrách získala první místo v hodu oštěpem, a to pouze pár minut poté, co Emil vybojoval zlatou medaili v běhu na pět kilometrů. Dodnes jde o jediný manželský pár, který takto na olympijských hrách zvítězil.
Zátopek svou závodní kariéru ukončil v roce 1958. O sedmnáct let později mu Mezinárodní výbor pro fair play při UNESCO jako prvnímu československému sportovci udělil medaili Pierre de Coubertina. Ta se zpravidla uděluje jen výjimečně. Získala ji také například československá gymnastka Věra Čáslavská. Zátopek byl zároveň mezi prvními osobnostmi uvedenými do Síně slávy Mezinárodní atletické federace.
Zátopkovi jako symboly ryzí lásky
O totožném datu narození se manželé dozvěděli hned na jedné z prvních schůzek a v žertu se přeli, kdo je starší. Zátopková se zdála být důkazem, že smích prodlužuje život. „Náš společný život s Ťopkem byl neobyčejně pestrý a zajímavý, ale nejvíce si cením toho, kolik času jsme se prochechtali. Snad nejvíc jsme se smáli lidské blbosti. Ta je věčná a nikdy nekončící,” řekla Dana Zátopková v rozhovoru pro Český rozhlas v roce 2012. Jejich příběh připomněl loni také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka ověnčený osmi Českými lvy.
Oslavy narození Zátopkových prozáří září
V Zátopkově rodné Kopřivnici se ku příležitosti výročí nedožitých stých narozenin pořádá řada akcí. Hlavní oslavy začaly ve čtvrtek 15. září předáním ocenění sportovním osobnostem města Kopřivnice. O den později se odhalila replika bronzové sochy Emila. „Socha Zátopka má být trvalou a důstojnou připomínkou, že se slavný olympionik narodil v našem městě a my jsme na to náležitě hrdí,” uvedl starosta Kopřivnice Miroslav Kopečný. Původní výtvor od sochaře Jaroslava Brože stojí ve švýcarském Olympijském muzeu v Lausanne. Další pomníky má Ťopek v Praze nebo Zlíně, kde začal svou sportovní kariéru.
V Kopřivnici mohou návštěvníci zavítat i na novou expozici manželů Dany a Emila Zátopkových v Lašském muzeu. Lidé mají možnost vyzkoušet si na trenažéru rychlost, jakou běžel Emil svůj legendární olympijský maraton. Večer po odhalení sochy vystoupí na kulturním večeru Když nemůžeš, tak přidej kapela Mirai. Její výběr nebyl náhodný. Jedním z jejich hitů je stejnojmenná píseň, která odkazuje na Zátopkovo oblíbené heslo.
O víkendu se konal dvacátý ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Slavilo se i u Zátopkova rodného domu v ulici 1. května, kde proběhla večerní zahradní slavnost s promítáním filmu Zátopek.
Další sbírkové předměty, které s manžely Zátopkovými souvisejí, jsou umístěny v depozitu Národního muzea a v Národním archivu v Praze. V hlavním městě se také minulé úterý otevřela výstava s názvem Dana Zátopková – vzpomínky přátel na pozoruhodný život naší legendární atletky, která potrvá až do 25. září. Na výstavě se také pokřtila kniha o Daně Zátopkové od Ivany Roháčkové a Olgy Struskové. Autorky představují paní Danu nejen jako sportovní osobnost, ale také jako dámu oplývající optimismem a osobitým šarmem.Na výstavě jsou k vidění fotografie ze života Dany a Emila, různé psaníčka a vzkazy. U návštěvníků získala velký ohlas. „Nejvíc mě zaujalo prostředí, které bylo pro zveřejnění příběhů života Zátopkové vybrané. Písecká brána výstavě dává historický nádech,” svěřil se návštěvník Adam Jeníček (25). Zuzanu (43) pohltila atmosféra Daniných vzkazů, které jsou na výstavě k přečtení. „Pravděpodobně to jsou asi ústřižky, které si paní Zátopková psala do deníku. Mám husí kůži z toho, že jsem měla tu možnost nahlédnout do soukromí života těchto olympijských legend,” přiznala. Češi si tak po celé září mohou nedožitou stovku symbolického páru připomenout.