Když můžete, utečte, radí instruktor sebeobrany
Z jakých bojových umění v kurzech čerpáte?
Například u karate je to dostatečný odstup od protivníka, z juda pády na zem. Na rozdíl od bojových umění není sebeobrana fér. Útočíte do nejcitlivějších míst, za což by vás rozhodčí při sportu penalizoval.
Máte data o úspěšnosti vaší sebeobrany?
To bohužel nemám, ale zpětnou vazbou jsou pro mě příběhy studentů. Měl jsem účastnici, která byla obětí domácího násilí. Po absolvování kurzu se manželovi postavila a zlomila mu pánvičkou nos. V současnosti je vdaná znovu a spokojená.
„Lepší přijít o kabelku, než o život“
Co tedy doporučujete během střetu s agresorem oběti?
Nejlepší je se konfrontaci vyhnout. Jednou z možností je agresorovi ve všem vyhovět a pokud požaduje například kabelku, tak mu ji bez váhání dát. Když je konflikt nevyhnutelný, obět´ by měla jednat bez zábran. Například kopat do slabin. Je také velmi důležité pozorovat okolí. Pokud jsou například agresoři v přesile, napadený by měl sledovat, jestli není v pozici, kdy může přijít rána od druhého útočníka. Ideální možností je utéct do bezpečí a zavolat pomoc.
Jak se dá na střet s útočníkem psychicky připravit?
Během kurzu se snažíme studenty nachystat na reálný střet takzvanými modelovými situacemi. Spočívají v tom, že se účastník kurzu vydá z bodu A do bodu B. Během průchodu je obtěžován instruktory, kteří většinou jenom otravují, ale mohou vás i napadnout. Pro takovou situaci ale máme připravené heslo, které útočníky zastaví. Chyby účastníků, které během modelové situace odhalíme, se pak snažíme v kurzu eliminovat.
Spolupracoval jste na tvorbě filmu V síti. S čím jste pomáhal?
Trojice hereček prošla během natáčení naším kurzem. Vzniklo i video, kde mě kopou do třísel. Lze ho najít i na našich stránkách.
Pracujete také jako kaskadér. Jaké herce jste dubloval?
Jako kaskadér jsem se účastnil natáčení více než 80 filmů. Vybavuje se mi scéna ze snímku 7 dní hříchu, kde jsem zaskakoval za Ondřeje Vetchého a simuloval jsem jeho pád z útesu.