Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky
Jsem ctižádostivý člověk, fascinuje mě úžas lidí, říká Petr Jirák Zdroj fotografie: Petr Jirák

Když jsem začínal, spal jsem čtyři hodiny denně, říká streamer Xnapy

Petr Xnapy“ Jirák (29), jeden z předních českých streamerů a organizátorů esportových akcí, které obdivují lidé po celém světě, prošel neobvyklou cestou od operního zpěvu až k pořádání velkolepých akcí jako je Prague Champs nebo hudební event Chronicles. Jeho jméno je známé nejen v Česku, ale i za oceánem, kde jeho projekty inspirují komunitu hráčů League of Legends.

Známe se už delší dobu z esportových akcí, takže si v tomto rozhovoru budeme tykat: Jak ses dostal od zpěvu opery ke streamování videohry League of Legends?

Je to vlastně docela obyčejný příběh. V dětství jsem dělal spoustu věcí, hrál hokej, šachy a taky zpíval tu operu. Pak přišel moment, kdy nám doma zavedli internet. Bylo mi asi čtrnáct a s pubertou se všechno změnilo. Přestal mě bavit zpěv i jiné aktivity, chtěl jsem jen sedět doma a hrát hry. Všechno jsem hodil za hlavu, sedl k počítači a hrál World of Warcraft, pak Dotu, League of Legends a další. Od té doby jsem v tom světě zůstal. K hudbě se pomalu vracím až teď.

Co tě na streamování nejvíc baví?

Hlavně autentičnost. Když točíš video na YouTube, jsi svůj vlastní režisér, připravuješ obsah, stříháš, vybíráš, co ukážeš. Na streamu jsi to prostě jen ty. Jdeš si pokecat, strávit čas s lidmi. Někdo streamuje s maskou, ale většina je tam opravdová, a to mě na tom baví.

Kdy sis uvědomil, že streamování je tvoje hlavní profese?

Když se to začalo prát s mou normální prací. Dlouho jsem zvládal obojí, i když stream už vydělával slušné peníze. Pak přišel moment, kdy mi začal vydělávat víc, než práce herního vývojáře, která přitom nebyla špatně placená. Uvnitř mě se to bilo, protože jsem věděl, že se musím rozhodnout. Nemohl jsem dělat obojí napůl, spal jsem tehdy jenom čtyři hodiny denně. Přijdu z práce, sprcha, večeře, streamuju to svoje minimum, pak chvilku spát a ráno zase do práce. Šílený koloběh. Vydržel jsem to takhle asi tři roky. Když pak stream už značně převýšil příjmy z práce, tak jsem s ní seknul.

Čím hlavně bavíš svoje diváky?

Asi v tom bude zase ta zmíněná autentičnost: prostě dělám a říkám, co chci a co cítím. Když něco předstíráš, lidi na to dřív nebo později přijdou. Nikdy jsem se nebál říkat svoje trapný vtipy, byl jsem na ně pyšnej, a našlo si to svoje publikum.

Co děláš, když zrovna nestreamuješ nebo nepořádáš jiné akce?

Buď jsem se Štěpánkou, svou snoubenkou, se kterou odpočívám doma, na procházce, nebo třeba u zmrzky. Často jezdím na koncerty a za hudbou obecně. Mám rád i autíčkářské akce. Miluju auta, motorky, všechny stroje. Ty mě vždycky fascinovaly. Takže hlavně hudba a auta.

Kdo tě v životě nejvíc inspiruje, at´ už v esportu, nebo mimo něj?

Měl jsem různé vzory pro různé věci. Snažil jsem se je napodobit nebo aspoň sledovat, jak to dělají. Čím jsem starší, tím více si uvědomuji, že můj největší vzor je můj otec, který přitom s esportem nemá nic společného. Obdivuji ale to, jak se dokáže pro něco nadchnout, rozhodne se to uskutečnit a vloží do toho pak veškerou energii. Přitom má pevné zásady a silný morální kompas, který jsem, myslím, po něm zdědil. Vždy jsem měl velký cit pro křivdu a snažím se žít i hrát férově.

Jak vznikly nápady na turnaj Prague Champs a hudební show Chronicles?

Prague Champs nebyl úplně můj nápad, ale vyšel z dlouhé komunikace s tehdejším partnerem, karetní společností MasterCard. Řešili jsme, co by se dalo udělat, aby o tom lidi mluvili a prožívali to. Logická odpověď byl turnaj, o kterém by lidi básnili. Chronicles už byly složitější. Byly spojené s tím, že jsem měl celý život blízko k hudbě. První nápad vycházel z mých komunitních srazů. Každý rok, co jsem streamoval aktivněji, jsem pořádal sraz komunity. Začalo to s čtyřiceti lidmi, pak to bylo šedesát, sto, až nás bylo přes tisíc. Potkali jsme se, zapařili, pokecali. Cítil jsem, že už jsem to posunul tak daleko, že lidem nemám co nového nabídnout. Měli jsme tam vždycky živou hudbu, ale chtěl jsem něco, z čeho si lidi sednou na zadek. Začali jsme tedy zkoumat, jestli by šel udělat koncert hudební skupiny Pentakill. Z toho vznikla verze League of Legends koncertu v Brně 2023. Pak jsem si řekl, že to může fungovat. Dal jsem do toho svoji duši, svoje know-how, to, co chtějí hráči a co bych si přál já, kdybych něco takového mohl zažít. Přetvořili jsme to v unikátní značku a projekt. Jsem ctižádostivý člověk, fascinuje mě úžas lidí, když vidí, co jsme pro ně připravili. Není to o respektu nebo uznání, ale o autentický emoci, kdy lidi řeknou „wow“ a prožívají to. Proto si dávám velké cíle, aby projekty nejen fungovaly, ale nechaly lidi v úžasu.

Co bylo nejtěžší při organizaci tak velkých akcí?

Asi zvládnout tu velkou odpovědnost. U Prague Champs nad námi byly agentury, které věděly, co a jak a mohly nás pohlídat. Chronicles už ale byly kompletně moje. Obrovská akce, ještě větší než Prague Champs a placená z mých peněz. Ta tíha byla úplně jinde, šel jsem s kůží na trh. Ale paradoxně to nebylo tak těžký, protože už jsem měl zkušenosti. U Prague Champs jsem nevěděl, jak věci nacenit, jak k nim přistupovat, co s tím dělat. Chronicles jsme zvládli dobře.

Jaký moment z těchto akcí ti nejvíc utkvěl v paměti?

Určitě celé Chronicles. Ta akce byla pro mě nesrovnatelná s ničím jiným, at´ už velikostí, důležitostí, odpovědností, provedením i tím, co přinesla lidem. Paradoxně nejúžasnější moment přišel, když to skončilo. Spadl mi obrovský kámen ze srdce, měl jsem euforickou radost, že jsme to dobře zvládli a fanoušci byli št´astný. Byl jsem tam s lidmi, se kterými jsem na tom dělal přes rok. Pamatuju si ten pocit euforie. Ta radost, že jsme to zvládli, ve mně pořád zůstává.

Posunuly Chronicles a Prague Champs nějak českou esportovou scénu?

Nejsem si jistej, jestli to scénu přímo posunulo, ale aspoň to může být inspirace pro ostatní organizátory a ukázka, že komunita je hladová. V pozadí se dost řešilo, že to hráči nechtějí nebo nemají peníze na turnaje a podobné akce. Myslím, že to byla blbost od začátku a chtěl jsem to dokázat. Povedlo se mi to přes moje eventy. Měl jsem model, kde se to nefinancuje jen z partnerských peněz, ale i z lístků. Byl jsem první, kdo nacenil League of Legends event na tisíc, v Brně a u Chronicles ještě víc. Přesto se to vyprodalo. Nešlo o posun scény, to je práce více lidí na delší dobu, ale zanechal jsem zprávu organizátorům, že to jde, že komunita to chce. Stačí se nebát, podstoupit riziko, udělat si rešerši a jít do toho. Když event bude dobrej, lidi ho zaplatí a přijdou.

Chystáš další podobné akce? 

Plánujeme další eventy. Jeden bude hodně vtipnej, jedinečnej a zajímavej, nebude spojen s League of Legends, ale detaily ještě prozradit nemůžu. Zkoušeli jsme i sportovní produkci, když jsme dělali turnaj ve vybíjené pro streamery a youtubery. Teď jsme si řekli, že oživíme projekt, který jsem vymyslel už před lety. Posuneme sportovní produkci dál, budeme dělat turnaje pro známé osobnosti v něčem, co by málokdo čekal. Bude to velká sranda. A pokud jde Chronicles, ty byly navržené tak, aby mohly cestovat po světě, tak už jednáme, jak je uspořádat i pro lidi jinde v Evropě.

Přehled akcí


Prague Champs

  • Největší český esportový turnaj zaměřený na League of Legends.
  • Konal v pražském O2 Universum.
  • Zahrnuje otevřené kvalifikace pro amatérské i profesionální týmy.
  • Nabízí prize pool až 200 000 Kč.
  • Doprovodný program: herní expo, cosplay soutěže, setkání s influencery.

Chronicles

  • Multimediální koncert oslavující hudbu League of Legends.
  • Premiéra v pražském Forum Karlín, organizováno Petrem „Xnapy“ Jirákem.
  • Vystupuje 60členný symfonický orchestr a rockoví hudebníci.
  • Program: 30 ikonických skladeb od umělců jako Imagine Dragons či Linkin Park.
  • Zahrnuje mezinárodní hosty a vizuální efekty.
  • Přilákal přes 3 000 návštěvníků, spojuje herní a hudební kulturu.

Filip Antoni
Filip Antoni
Jsem studentem druhého ročníku. Zajímám se o sport, esport a vlastně o všechno. Jsem fanoušek LA Dodgers, Chelsea FC. Ve volném čase si zahraju League of Legends nebo třeba šipky.
Další články autora