Kameny se valily do Prahy, tanky pryč: Rolling Stones jako plamen naděje pro svobodnou hudební scénu
„Je mi velkou ctí, že k vám mohu promluvit a oslavit, že před dvaceti lety se český a slovenský lid zbavil autoritářské vlády,“ vzpomínal v roce 2009 Mick Jagger na první pražskou zastávku Stounů. Teprve s koncertem Rolling Stones v létě roku 1990 totiž lidem došlo, že nastal nový režim. Jednalo se o první tak velkou hudební akci svého druhu po sametové revoluci. Turné s názvem Urban Jungle Tour bylo proto v Československu inzerováno sloganem „Kameny se valí do Prahy, tanky se valí pryč“.
Zážitek pro pořadatele i veřejnost
Na koncert dodnes vzpomíná bavič a hudební publicista Honza Dědek. „Viděl jsem v životě stovky koncertů, z toho kapelu Rolling Stones devětkrát. Na jejich první vystoupení v Praze ale nikdy nezapomenu. Už jen zpráva, že k nám dorazí Stones, byla naprosto šokující – něco takového si nebylo o půl roku dříve vůbec možné představit,“ líčí Dědek.
Vášnivým fanouškem kapely je i osmnáctiletý Michael Kocur. „Na Stounech jsem byl zatím jen jednou, byl to skvělý zážitek. Zbožňuji tvorbu zahraničních umělců jakéhokoliv žánru,“ říká. Koncerty navštěvuje pravidelně, zhruba třikrát do měsíce. „Beru to jako automatickou věc. Přijde mi zvláštní, že dříve lidé neměli takové možnosti a nemohli k nám jezdit hudebníci z ciziny. Jsem rád, že už je jiná doba,“ dodává.
Trochu jiný názor zastává Michal Gumi, pořadatel hudebních akcí a šéfredaktor hudebního webu Klubovna. „Zahraniční koncerty jako samozřejmost neberu. Často se bavím s kolegy, kteří začali pořádat akce krátce po revoluci a tehdy byla úplně jiná situace. Infrastrukturu tady museli v podstatě vybudovat,“ říká. Svobodu v rámci pořadatelství ale vnímá. „Baví mě možnost sestavit si line-upy podle svého. Samozřejmě ne vždy se představy setkají s realitou nebo očekávaným zájmem, ale i to je riziko, které hudební branže přináší,“ vypráví Gumi.
Bankovky se válely po zemi
O konání pražského koncertu Rolling Stones v roce 1990 se zasloužil především exprezident Václav Havel, který k nám kapelu pozval jako hosty. Sám za jejich pražské vystoupení bojoval, jako západní kapela totiž byli v éře komunismu nežádoucími. Promotérských otěží se tehdy po domluvě s Havlem chopila nově vzniklá agentura MARS. Její šéf Lubomír Schmidtmajer provozoval undergroundový klub Na Chmelnici.
Zatímco ostatní země měly na přípravu koncertu klidně rok, Schmidtmajerův produkční tým podepsal smlouvu s kapelou teprve tři týdny před koncertem. „Až po podepsání jsme mohli začít prodávat vstupenky. Nakonec se nám jich povedlo prodat 110 tisíc. Nestíhali jsme ani rovnat bankovky do kasy, válely se všude po zemi,“ vzpomínal Schmidtmajer v rozhovoru pro Žižkovské listy.
S nadšením na koncert vzpomíná i fanoušek Luboš Greiner. „Dodnes si pamatuji, jak jsem si na Staromáku kupoval lístek za ušetřené kapesné. Tím, co Stouni předvedli na Strahově, si mě získali. V roce 2018 jsem na ně vzal i syna, je to srdeční záležitost,“ vypráví. Nevynechal jedinou zastávku kapely v České republice. „Člověku přijde, jako by snad nestárli. Mick Jagger dal do posledního pražského koncertu před pěti lety stejnou nálož energie, jako před třiceti lety,“ vysvětluje Greiner s nadšením.
Nové hudební dějiny
Československý debut Stounů navštívilo mnoho známých osobností. Mezi ně patřili také hudebníci Michael Kocáb, Petr Janda, Vilém Čok, Václav Neckář či Ondřej Hejma. Pódium tehdy před Stouny ovládl Vladimír Mišík s Etc…, které si Mick Jagger vybral za předskokany. Ve spěchu si však Mišík na Strahov přivezl pouze prázdný obal, bez kytary. Vše naštěstí dobře dopadlo a kapela koncert odehrála.
Přestože Rolling Stones drží se svým koncertem z roku 1996 na Letné návštěvnický rekord, jejich první pražská zastávka zanechala mnohem hlubší stopu v srdci hudebních fanoušků i publicistů. „Tohle totiž bylo vystoupení, od kterého se počítají nové hudební dějiny naší země. A nejen ty hudební – alespoň já osobně jsem až 18. srpna definitivně uvěřil, že je Václav Havel skutečně prezidentem a Československo svobodné,“ doplňuje Honza Dědek.