Judista o zlatém olympionikovi Krpálkovi: Své soupeře dohání až na pokraj jejich sil
O historicky první olympijskou medaili se na letošních olympijských hrách v Riu de Janeiro zasloužil český judista váhové kategorie do sta kilogramů Lukáš Krpálek. Na stupni vítězů stál už dřív například roku 2014 v Rusku jako mistr světa či vícenásobný mistr Evropy. Krpálkův sportovní kolega a přítel Jakub Ječmínek (23), který se judu věnuje od pěti let, přisuzuje tyto úspěchy jeho špičkové kondici: „Své soupeře doslova dožene na pokraj jejich fyzických sil.“
Finálový zápas mezi Krpálkem a Ázerbájdžáncem Elmarem Gasimovem v Riu skončil zhruba dvacet vteřin před koncem časového limitu. Podle Ječmínka se to stává často. „Na začátku zápasu má každý ještě spoustu sil a překonat soupeře je velice těžké. Čím více spěje zápas do konce, tím více vynikají fyzické rozdíly a ukazuje se skutečná kondice,“ vysvětluje a dodává, že právě ta je Krpálkovou největší dominantou. S tím souhlasí i Marek Auterský (22), jenž se judu věnuje přes patnáct let. Největším soupeřem byl podle něj Krpálkovi Francouz Cyrille Maret, se kterým se utkal v semifinále: „Byl favoritem na vítězství, protože celým turnajem procházel docela hladce. Krpálek ho během zápasu ale fyzicky úplně vyčerpal.“
Kromě mistrů světa, musel Krpálek porazit i vítěze Masters – turnaje pro 16 nejlepších judistů světa. Ječmínek tvrdí, že kvalitu jeho soupeřů potvrzuje i fakt, že dva další medailisté, kteří stáli na stupni vítězů pod Krpálkem, s ním v ten samý den prohráli. „Jelikož byl Lukáš před olympijskými hrami na třetím místě žebříčku Světového poháru, tak patřil mezi favority. Věřil jsem, že když mu vše sedne, tak může vybojovat olympijskou medaili,“ svěřuje se Ječmínek. Zlatem prý Krpálek potvrdil, že je skutečným fenoménem a zároveň si tak upevnil pozici v síni slávy Českého svazu juda.
Japonsko je suverén
Čeští judisté, kterými jsou kromě Krpálka například Jaromír Ježek, Pavel Petřikov či Jaromír Musil, patří podle Ječmínka do širší evropské špičky. Auterský tvrdí, že největším soupeřem České republiky v tomto sportu je suverénně Japonsko: „V této zemi judo vzniklo a je jeho hlavní prioritou. Japonci jsou disciplinovaní, dřou do morku kostí a věnují se jen a jen judu, proto mají medailí nejvíce.“ Z letošních olympijských her si jich za judo odvezli celkem dvanáct, čímž překonali vlastní rekord.
Pro Ječmínka je zlatý olympijský judista především velkým vzorem. Doufá totiž, že se olympijských her také jednou zúčastní. Mezi jeho letošní úspěchy patří například deváté místo na mistrovství seniorů Evropy v Kazani, či první místo na Evropském poháru v Bratislavě. Ječmínkova cesta za úspěchem je ale oproti té Krpálkové mnohem delší: „Lukáš patřil mezi špičku ve všech věkových kategoriích. Debutoval už roku 2006 a od té doby jeho forma graduje a vyvrcholila tento rok v Riu.“ Ječmínek předpokládá, že se jeho výsledkům nejspíš nikdy nevyrovná. Ačkoli mají stejné trenéry, pocit´uje mezi sebou a zlatým olympionikem obrovský rozdíl.