Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky
Jakub Velek během přípravy na Mistrovství ČR. Zdroj: archiv Jakuba Velka

Jojo není hračka. Je to nástroj, kterým můžete vyjádřit úplně všechno, říká Jakub Velek, mistr ve freestyle jojování

Nástroj pro vyjádření kreativity a techniky, tak vidí tuto disciplínu dvacetidvouletý Jakub Velek, profesionální jojař, který se této aktivitě věnuje už více než deset let. Pravidelně se účastní soutěží nejen v Česku, včetně Mistrovství ČR, ale i v Polsku a na Slovensku, kde sbírá zkušenosti i inspiraci od zahraničních soupeřů.

V čem je jojování jiné než ostatní disciplíny?
Spojuje technickou náročnost s uměleckým vyjádřením. Je to sport, ale zároveň i forma umění, kde se nejedná jen o výkon, ale i o styl. Každý trik může být proveden různými metodami, což dává každému možnost vyjádřit se unikátním způsobem. Je specifické v tom, že jde o kombinaci techniky, estetiky a osobního stylu.

Jak jste se k jojování dostal?
Narazil jsem na to, když mi bylo asi deset. Viděl jsem videa na YouTube, kde profesionální jojaři předváděli triky, a okamžitě mě to chytlo. Začal jsem experimentovat s obyčejným jojem a postupně se připojil k české komunitě. Byl to pro mě způsob, jak se vyjádřit a zároveň se soustředit na techniku.

Nyní jezdíte na soutěže po Česku i zahraničí. Co obnáší taková příprava?
Je poměrně intenzivní. Denně trénuji dvě až tři hodiny, zaměřuji se jak na nové triky, tak na zlepšení plynulosti těch starších. Blíže k soutěži se pak soustředím na sestavy, které musí být originální a vizuálně atraktivní. Sestavu ladím tak, aby byla technicky náročná a zároveň měla plynulý rytmus. Analýza konkurence je také důležitá, je třeba být v obraze.

Jaké soutěže považujete za nejvýznamnější?
Pro mě je vrcholem Mistrovství ČR, kde se setkám s nejlepšími jojaři v zemi. Zároveň mám rád soutěže v Polsku a na Slovensku, ty jsou skvěle organizované a konkurence tam je opravdu silná. Soutěže v těchto zemích mi dávají cenné zkušenosti, protože jsou na vysoké úrovni a setkávám se tam s různými přístupy k technice.

Jaké změny jste za poslední roky zaznamenal v soutěžním jojování?
Určitě se jojování stalo mnohem více technicky náročným. Dříve byl důraz kladen především na základní triky, ale dnes je to spíše o složitějších kombinacích a inovacích. Mnoho jojařů se začíná zaměřovat na to, jak kombinovat techniku s vizuálním efektem, což posouvá celé odvětví. Důraz na originalitu a kreativitu je stále silnější, což dává této disciplíně nový směr.

Jaký je vztah české komunity k jojování?
Je malá, ale silná. Máme několik aktivních členů a velkou podporu od zkušenějších jojařů, kteří začínajícím pomáhají. Soutěže jsou pro nás důležité a vytvářejí skvělou atmosféru pro rozvoj. Komunita se stále rozrůstá, at´ už díky online aktivitám, jako jsou videa na Instagramu a You Tube, nebo podpoře ze strany organizátorů.

Co byste poradil začínajícím jojařům, kteří se chtějí zlepšit?
Doporučil bych trénovat pravidelně a nebát se chybovat. Základy jsou klíčové, ale nejvíc se člověk zlepší experimentováním a hledáním vlastního stylu. Je důležité se neustále inspirovat, ale i tvořit nové věci. A hlavně by to člověka mělo bavit, protože jedině tak se může posouvat dál.


Michal Matys
Jsem student druhého ročníku vyšší odborné školy publicistiky, kde se věnuju rozvoji svých schopností v oblasti psaní a médií. Mimo studium se zajímám o historii a čtení. Rád také píšu a vyjadřuju své myšlenky. Ve volném čase se věnuji sportu, konkrétně futsalu a plavání.
Další články autora