Jeff Bezos opouští impérium, které začal budovat v garáži
Společnost Amazon začátkem února oznámila, že její zakladatel a dlouholetý šéf Jeff Bezos (57) během letošního roku odejde z funkce. Žezlo předá dosavadnímu šéfovi cloudových služeb Amazon Web Services, Andymu Jassymu (53), a sám se přesune do role předsedy představenstva. Bezos firmu založil v garáži svého domu poté, co se přestěhoval z New Yorku do Seattlu v létě roku 1994. Jednalo se o online knihkupectví a původně se jmenovala Cadabra. Jméno Amazon dostala až o rok později hlavně proto, že je podle jejího zakladatele počáteční písmeno A marketingově i strategicky výhodnější. Bezos na počátku do Amazonu investoval 300 tisíc dolarů, které dostal od rodiny. Postupně se malé internetové knihkupectví stalo jedním z největších internetových obchodních řetězců světa a dávno se nezaměřuje pouze na knihy. V tuto chvíli zaměstnává 1,3 milionu lidí a obsluhuje stovky milionů zákazníků. Bezos se díky Amazonu stal nejbohatším mužem světa. „Jeffovi se na poli internetového prodeje podařilo něco, co jsem v životě neviděl,“ vyjádřil svůj obdiv Warren Buffett (90), jeden z nejúspěšnějších investorů světa.
Drsný šéf
K raketovému vzestupu Amazonu jistě přispěla i přísná firemní politika, která vyvíjí na řadové zaměstnance tlak. Podřízení musí plnit přísné kvóty v krátkých časových intervalech, mají krátké přestávky a i za nejmenší přestupky dostávají „trestné body”. Ve svých skladech Bezos neustále inovuje a používá nejnovější technologie, včetně kamerových systémů nebo elektronické identifikace pro analýzu svých zaměstnanců a jejich výkonů. Orientuje se spíše na spokojenost zákazníků než zaměstnanců. „Jedinou důležitou věcí je zaměřit se na zákazníka. Naším cílem je stát se zákaznicky nejpřívětivější firmou na světě,” říkal sám Bezos.
Napříč internetem se dají najít nejrůznější debaty na téma „Jaký je Jeff Bezos šéf?” nebo „Jaké je pracovat v Amazonu?” Jednání s výkonným ředitelem popisuje také Desiree El-Chebeir, která v Amazonu pracovala. Vypráví o tom, jak Bezos dorazil na jednání pozdě, po jeho příchodu se však v místnosti plné osmdesáti debatujích lidí rozhostilo hrobové ticho. „Když jsem pak prezentovala, všimla jsem si, že mě vůbec nevnímá a čte si na svém Kindle (originální čtečka e-knih od Amazonu, pozn. red.).” Za dalších patnáct minut vznesl jeden z přítomných otázku. Bezos zvedl oči, odpověděl mu a dokonce ho bezchybně odkázal na stranu v prezentaci, na které odpověď najde. „Zůstala jsem ohromeně stát. Poté mi Jeff položil nejrelevantnější otázku, která ten den padla. Probrali jsme to a byl konec. Celé zasedání netrvalo ani dvě hodiny,” dodává El-Chebeir.
Zasloužený důchod
Bezos sice odchází z čela jedné ze svých firem, zahálet ale určitě nebude. V současné době totiž působí ve své společnosti Blue Origin vyvíjející rakety pro komerční lety do vesmíru, nebo v deníku The Washington Post, který mu rovněž patří. Svým zaměstnancům v Amazonu poslal na rozloučenou email: „Dál vymýšlejte nové věci a nezoufejte, když váš nápad zpočátku vypadá šíleně. Nebojte se bloudit. At´ je vaším kompasem zvědavost,“ psal v něm.