„Jdeš s námi na čáru“ se stává synonymem k pozvání na cígo
Namluvené články vznikají ve spolupráci Generace20 s rádiem Vyšší hlas. Text namluvila autorka Aleksandra Puzanova.
Sedmadvacetiletá Jana poměrně dlouho od kamarádů odmítala nabídku „dej si s náma čáru“, ale na začátku tohohle roku už neodolala. „Zajímalo mě, proč je kolem toho tak velké haló a byla jsem zvědavá,“ popisuje důvody prvního užití. Od té doby si příležitostně kokain dá. „Cítím se být po tom sebevědomější, drzejší, víc si v práci věřím a zároveň mě to nabudí,“ sdílí pocity po požití. Navíc pracuje v baru, kam bílý prášek kolegové nebo štamgasti pokaždé přinesou. „Často za mnou někdo přijde s dotazem jdeš s náma na čáru? Připadá mi to jako otázka jdeš na cígo?“ diví se Jana.
Sehnat stoprocentně čistý kokain je téměř nereálné. Často ho prodejce smíchá s jinou drogou, v jiném případě cukrem nebo kreatinem. Oslovení uživatelé se shodují, že důvěřují se složením drogy přátelům, nebot´ se bojí kupovat na ulici od cizích dealerů. Dohledat původ a složení kokainu je náročné. „Kamarádka si zavolá, do dvaceti minut přijede černé nové BMW, a doveze jí kolik gramů zrovna potřebuje,“ popisuje třiadvacetiletá Pavla. Samotná však dealera nemá, a tak se svěřuje naplno do rukou přátelům.
Stopka pro srdce
Mnozí uživatelé vnímají zmíněnou návykovou látku jako poměrně lehkou drogu. Neuvědomují si však rizika dlouhodobějšího užívání nebo dopadu při kombinaci s jinými látkami. Kokain netvoří fyzickou závislost, ale velmi silnou psychickou. Představuje i značnou zátěž pro srdce. „V minulém roce jsme řešili závažné intoxikace v 31 případech, v deseti z nich se jednalo o užití samotného kokainu. V ostatních šlo o kombinaci kokainu s alkoholem, jinými drogami či léky,“ říká doktorka Kateřina Kotíková z Toxikologického informačního centra Všeobecné fakultní nemocnice. Mezi příznaky akutní otravy patří úzkost, halucinace, agresivita a roztěkanost. Dále se můžou objevit cévní poruchy vedoucí k mrtvici nebo infarktu. „Kokain může být sám o sobě život ohrožující, hlavně u osob s vysokým krevním tlakem a srdečními poruchami,“ dodává Kotíková.
Významná část obchodu s kokainem v současnosti probíhá v on-line světě a na skrytých webech, což zvyšuje jeho dostupnost i riziko čistoty finálního produktu. Obzvlášt´ distribuce ve virtuálním prostředí vzrostla na významu během pandemie, ale trh nezměnila, naopak rozšířila. „Dostupnost návykových látek dále zvyšuje prodej na internetu a přes sociální sítě,“ popisuje Barbora Kudláčková z Národní protidrogové centrály Policie ČR. Dealeři často používají aplikace, které se nedají sledovat. „V komunitě jsou známé. Kolikrát stačí i prosté telefonní číslo,“ vysvětluje pětadvacetiletý Jakub, který má mezi známými desítky prodejců drog.
Zábava s kamarády
Třiadvacetiletý student Vojta má první zkušenost s kokainem z doby, kdy byl ještě v teenagerském věku. „Nabídl mi to vedoucí z volnočasové aktivity. Přes něj jsem pak dokonce dostal kontakt na dealera, který v té době pracoval u policie,“ šokuje Vojta. Podle loňského průzkumu Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti je průměrný věk při prvním užití 23 let. Nejčastěji pak trvá dvanáct let od prvního styku s kokainem po nástup léčby. Záleží však, jak velké dávky drogy a jak často daný člověk užívá.
Barmanka Jana o samotě kokain neužívá, spíš na večírcích a ve společnosti. Nicméně další respondenti preferují „šňupání“ doma s přáteli nebo i sami. Dospěli k tomu až po letech. „Nejvíc mě zarazilo, když mi kolegyně řekla, že se s kamarádkami zabaví tak, že si dají do nosu,“ říká Jana. Ona se stále snaží držet k drogám respekt, ostatní si rizika zatím nepřipouští.
Jednoduchá přístupnost k droze, absence nepříjemných stavů následující den a jistá „nálepka“ prémiovější návykové látky z kokainu dělá v posledních letech trend. „Po alkoholu mám kocovinu i dva dny, ale po kokainu je mi vždycky dobře. Působí mi lepší stavy a v mé profesi neznám nikoho, kdo by ho neužíval,“ sděluje Pavla.