Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Jak ochránit plet´, když se musí nosit roušky

Nošení roušek je účinné preventivní opatření proti nákaze nemocí covid-19, ale přináší i řadu úskalí. Zachycují se v nich viry a bakterie, které následně člověk vdechuje. Nehygienické nošení roušky může přispívat i k tvorbě akné. I když plet´ se zhorší spíše lidem, kteří k tomu mají přirozené sklony. Každopádně rouškám se ve vnitřních prostorech nikdo nevyhne, proto je klíčová péče o pokožku. Zejména pro ženy, které řeší, jak povinnost roušek skloubit s dobrým pocitem z nalíčení.

Jednorázová ústenka zhruba po dvaceti minutách používání zvlhne a přestává tak plnit svou funkci. Na plet´ se potom dostávají především nečistoty z vydechovaného vzduchu. Podle ředitelky kliniky estetické a laserové medicíny PETRA CLINIC Petry Řehořkové závisí druhy nečistot i na typu látky, ze které je rouška vyrobena.

 „Na plet´ se dostávají kapénky ze špatně vypraných textilních roušek,“ vysvětlila Řehořková. V případě jednorázových ústenek jde o škodliviny související s podle ní špatnými hygienickými podmínkami, ve kterých jsou vyráběny a skladovány. „Jedná se především o prach, lepidlo a jiné nečistoty,“ dodává.

Po rozvolněném létě se vrátila povinnost mít zakryté nos a ústa ve všech prostředcích veřejné hromadné dopravy, později přibyly také vnitřní prostory, což vyvolává rozporuplné reakce. Skepticky se vyjadřuje lékař a senátor Jiří Žaloudík (za ČSSD). „Jsem připraven respektovat všechna vládní opatření, ale učiním tak s obrovskou neúctou sám vůči sobě,“ zmínil v rozhovoru pořadu Prostor X. „Roušky jsou v tuto chvíli to nejefektivnější opatření proti koronaviru, které máme,“ vysvětlovala důvody k opětovnému rozšíření omezení hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Časté nošení roušek podle některých způsobuje ale i další potíže. „Funkce plic je vydechování škodlivých látek z těla. Roušky jsou přizpůsobené pro lékaře, kteří svou práci vykonávají ve stoje, ale při zvýšeném pohybu se v roušce hromadí větší množství škodlivin, které následně vdechujeme zpět do těla,“ vysvětlila pro názorový deník Echo24 v květnu onkoložka a zakladatelka screeningu rakoviny prsu v České republice Miroslava Skovajsová. To podle ní může u některých lidí způsobovat záchvatový kašel či ekzémy na obličeji, kdy plet´ kvůli roušce nemůže plnit svou přirozenou funkci.

Důležité je pokožku čistit a odličovat

Pod rouškou se tvoří vlhko a teplo, které napomáhá množení bakterií, pocení a tvorbě akné. Ženy se však podle pracovnic pražského kosmetického salonu s četnějšími problémy kvůli zakrytým ústům nepotýkají. „Plet´ se zhorší spíš tomu, kdo k tomu má přirozeně sklony,“ říkají. (Redakce jejich jména zná, ženy si ho ale nepřály uvést, pozn. red.) Řehořková s tím nesouhlasí, podle ní mají roušky na stav pokožky rozhodně vliv.

„Plet´ nevětrá, je vlhká a neprodyšné uzavření způsobuje svědění, olupování a vznik zánětlivých ložisek a vyrážek,“ vysvětluje. „Póry jsou více zanešené, roušky mají vliv na stav pokožky,“ potvrzuje rovněž i kosmetička z Tanvaldu

Odborníci se shodují, že klíčová je v těchto dnech zvýšená péče o pokožku. „Plet´ by se měla více odličovat, a alespoň jednou týdně by měla být použita čistící maska,“ doporučují pracovnice pražského salonu. Základ v odličování vidí i Řehořková.  „Důležité je pravidelné a jemné čištění večer,“ říká. „Pak dle typu pleti použijeme přípravky, které plet´ regenerují a dodají jí vitalitu,“ dodává Řehořková.

Ošemetná je i otázka nanášení make-upu, když zůstává spodní část obličeje zcela zakrytá. Petra Řehořková z PETRA CLINIC a kosmetička z Tanvaldu v této době líčení nedoporučují. „Make-up a pudr plet´ zhoršují,“ upozorňuje Řehořková. Naopak v pražském kosmetickém salonu nevidí důvod jen k líčení horní části obličeje. Vrstvy kvalitního make-upu totiž podle nich vedle krytí zachytávají i nečistoty z vnějšího prostředí a plet´ tak mohou i chránit.

Autory textu jsou Kateřina Vavřínová a redaktor Generace20 Jakub Sekyra.


Monika Kabourková
Monika Kabourková
Jsem studentka třetího ročníku Vyšší odborné školy publicistiky a v redakci Generace20 působím pátým semestrem. Pokud nesepisuji články nebo absolventskou práci, tak rozvíjím svou představivost. Když mě potkáte, budu mít na jedné ruce dobrmana a na druhé francouzského buldočka.
Další články autora