Inspiraci čerpají foodblogerky i ze zahraničních kuchyní
Důvody k založení foodblogu se u každé liší. Barbora Karpíšková ho začala psát poté, co se spousta jejích nápadů nevešla ani do kuchařky, kterou vydala loni. Na své stránce Bjukitchen.cz se věnuje všemožným receptům od snídaní přes hlavní chody až po vánoční cukroví. „Sdílení nových nápadů přes blog je prostě nejjednodušší a nejrychlejší,“ říká. Jídla jsou inspirována její oblíbenou severskou kuchyni, kterou má ráda pro její lehkost a čerstvost. Vařit ostatním ji začalo bavit v osmnácti, když začala žít ve vlastním bytě. Později ji ke kreativnímu vaření hnala touha bavit jídlem svého manžela Tomáše Karpíška, který je majitelem několika pražských restaurací.
Zakladatelka Zghettablogu Veronika Pořízková, která se věnuje hlavně sladkému pečení, se ke sdílení receptů dostala postupně. „S blogem jsem začala, protože mě baví psát, jídlo se přidalo až potom,“ vysvětluje, v jeho začátcích byla ještě studentkou žurnalistiky. Když s blogováním začínala v roce 2011, sdílela s ostatními pouze své zážitky z Erasmu v Norsku, po návratu i ty z domova. Ve chvíli, kdy začala častěji péct, rozhodla se ze stránky udělat foodblog.
Inspirace z dovolené
Obě foodblogerky inspiraci čerpají i ze zahraničních destinací. Pořízková říká, že její cestování se točí hlavně kolem jídla. „Nemusím ani vidět všechny památky, stačí, když ochutnám místní speciality,“ tvrdí. Kvůli své zálibě v jídle navštívila třeba Vietnam, Kambodžu nebo Istanbul. Podobně to má i Karpíšková: „Nejvíc mě obohacují naše rodinné výlety za jídlem. Itinerář máme vždy plný, přesně víme, kde budeme snídat, pít kávu, obědvat a ochutnávat víno,“ říká.
Kuchař Jan Rudolf, který studoval ve Francii a pracoval tam jako šéfkuchař v několika restauracích, si myslí, že mohou být foodblogeři v mnohém přínosní. „Je to dobrá věc pro amatéry. Nevadí, že někteří nemají kulinářskou školu. Plno šéfkuchařů se učilo praxí, důležitá je vášeň k řemeslu,“ myslí si a dodává, že blogeři mohou vymyslet zajímavé recepty, které by kuchaře zajeté ve své rutině ani nenapadly.
Jiný přístup, jiné nápady
Pořízkové pečení vyhovuje v přesných postupech, které se u něj musí dodržovat. „Neumím moc experimentovat, držím se osvědčených pravidel. Sladké se dá také zdobit, u toho se pak může člověk vyřádit,“ říká. Oblíbené jsou hlavně její recepty na cupcaky, kterých má na své stránce deset druhů. Díky blogu, který si našel spoustu fanoušků, vystoupila v pořadu Dobré ráno České televize a nyní přispívá do gastrorubriky časopisu Instinkt.
Pro Karpíškovou nejsou nutné přesné postupy, ale hlavně kvalitní suroviny. Inspiraci sbírá i na farmářských trzích. „Vždy tam nakoupím plný koš zeleniny a pak ho postupně zpracovávám v nové recepty,“ vysvětluje. I když je sama vegetariánkou, spousta jejích receptů maso obsahuje. Často totiž vaří pro své známé.
Pořízková v současné době pracuje jako školní psycholožka a na blog kvůli tomu nemá tolik času a energie jako dřív. „Vlastně teď vařím více než peču, ale nic objevného, co by stálo za zveřejnění,“ vysvětluje. Karpíšková se naopak naplno věnuje svému blogu, vaření a značce Bjukitchen. Vzhled stránek je pro ni důležitý, proto jídla, která uvaří, nechává vyfotit profesionálního fotografa.