Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky
Ilustrační foto americké filmografie, zdroj: profimedia.cz

Hollywood na naší půdě. Američané si Česko pro účely natáčení oblíbili

Česká republika byla vždy atraktivním místem pro americké režiséry a tvůrce. Filmy s milionovou zahraniční produkcí jako Spider-Man: Daleko od domova či Mission: Impossible si ve scénáři našly místo na prohledání stověžaté Prahy a její okolní krajiny. Projektů natáčených v Česku přibývá a režiséři se nebojí svůj příběh, i přes komplikace, do Česka zařadit.

Přestože se produkce poohlíží po Polsku, Slovensku či Maďarsku, stále je pro mnohé americké filmaře Česká republika výhodná volba. „Vždy jsem hrozně rád, když v hollywoodském filmu vidím Česko. Už jen kvůli tomu, že se rozhodli k nám přijet natáčet. Když jsem třeba ve Spider-Manovi viděl Prahu, hned jsem si připadal jako doma,“ říká dvacetiletý student Ceduk Vítek.

Esence přírody a památek nedaleko od sebe

Jedním z hlavních důvodů výběru je prostředí. Česko nabízí několik filmogenických míst, které jsou, na rozdíl od větších států, blízko sebe: „Nabízí se tady škála dostupných filmových lokalit. Ve smyslu, že se k nim dá jednoduše dojet autem, či nákladním vozidlem. Navíc nejsou tak daleko od Prahy,“ říká Radomír Dočekal, výkonný producent globální produkční společnosti Milk and Honey. Dodává ale, že záleží na kreativní vidině režiséra: „Samozřejmě se film z prostředí basketbalové NBA nebude točit v České republice.“

První série Blade Runner 2099, která vyjde příští rok, taktéž využila české přírody. Kromě hlavního města se v srpnu točila i na Vysočině u lomu Borek, který je nejen velkým turistickým střediskem, ale i místem pro potápěče. „Z důvodu natáčení filmových scén, včetně podvodních, bude lom uzavřen i s okolními pozemky. Jakýkoli vstup do vody je zakázán,“napsal v létě správce lomu na sociální sítě. Scény tam natáčeli především kaskadéři.

Spolehlivost hraje roli

Do Prahy se před pár lety dostal i Netflix se svým filmem The Gray Man. Producent snímku a rodilý Newyorčan Patrick Newall promluvil pro web forbes.cz ohledně zkušeností s českými štáby: „Jak město, tak úroveň a odbornost zdejšího filmového průmyslu na mě opravdu udělaly dojem. Nemluvně o excelentních studiích na Barrandově, která v řadě technických parametrů předčí i ta v Los Angeles.“

Štáby, prostory a možnosti čerpání z lokálních zdrojů jsou další výhody, které si filmaři s Českou republikou spojují. „Samozřejmě k tomu přistupuje jistota št´astného konce, tedy, že výroba filmu bude zdárně dokončena s minimem průšvihů. Spolehlivost a profesionalita filmařů, dostupnost skvělých ateliérů, celé škály služeb od kamer a světel přes kostýmy a rekvizity, až po speciální a vizuální efekty a celou postprodukci,“ doplňuje Dočekal.

Budoucnost po vlivu stávky

Z důvodu stávek v Hollywoodu, které probíhaly od července do listopadu minulého roku, a růstu popularity streamovacích platforem, došlo k úbytku produkcí směřovaných mimo USA. „Oblast audiovize se za poslední léta proměnila a bylo na to potřeba reagovat,“ prohlásil ministr kultury Martin Baxa z ODS pro web mediar.cz. Česká republika má totiž stále jednu z nejnižších filmových pobídek (vratka ve výši uznatelných nákladů utracených za audiovizuální projekt pozn. red.) ve Střední Evropě – a to 20 procent.

Od nového roku se ovšem bude zvyšovat o pět procent, což by mělo opět posílit atraktivitu Česka ve světě filmografie. „Po téměř dvou letech intenzivní práce je tu zákon, který na výraznou proměnu reaguje a audiovizi zajistí finanční prostředky a předvídatelnou budoucnost,” dodal Baxa.

Největší konkurencí České republiky je Maďarsko, které má pobídky v hodnotě 30 procent: „Pět procent zvýšení u nás je dostačující. V Maďarsku funguje pobídkový program tak, že se z procenta nabízeného státem odvádí určité správní poplatky, které jsou stanoveny procentem z výše útraty. Takže po odečtení se dostaneme na nějakých 27 procent. U nás filmaři získají přesně tolik, kolik má stát stanoveno v zákoně,“ říká k situaci pobídek národní filmová komisařka Czech Film Commission Pavlína Žipková.


David Smítka
David Smítka
Jsem studentem druhého ročníku. K psaní jsem se dostal přes svou lásku k videohrám a filmografii. Ve volném čase se věnuji pivu a ježdění na prkýnku s kolečkama.
Další články autora