Hmyz v Česku vymírá. Způsobů, jak situaci zlepšit, existuje mnoho
Hmyzu kriticky ubývá. „Mizí zejména druhy vázané na staré stromy, rozmanitou hospodářskou krajinu a čisté vodní plochy,“ říká David Sommer za Českou entomologickou společnost. Úbytek je nejčastěji způsoben intenzivním neekologickým zemědělstvím a lesnictvím. Hmyz mizí z chemicky ošetřené půdy, jednolitých lesů nebo znečištěných rybníků, které hospodáři nešetrně hnojí, přerybňují a vysekávají břehové porosty. „Nejlépe lze úhyn pozorovat na některých druzích denních motýlů nebo větších brouků, jelikož jsou snadno vidět a máme o nich nejlepší informace,“ tvrdí biolog David Storch.
Na enormní vymírání evropského hmyzu naposledy upozornila německá studie pod vedením entomologa Caspara A. Hallmanna z roku 2017. Výzkum potvrdil, že na několika chráněných územích v Německu poklesla během 27 let populace létajícího hmyzu o 75 %. Práci nelze zcela aplikovat na českou přírodu, experti však předpokládají, že je u nás situace podobná. „Je velmi pravděpodobné, že k výraznému úbytku hmyzu došlo i v České republice. Přesné číslo však neznáme,“ říká Sommer.
Ke zjištění jakéhokoliv trendu jsou zapotřebí dlouhodobá pozorování, která jsou nákladná, a získat na ně finanční podporu je takřka nemožné. „Současné projekty jsou finančně podpořeny granty na dobu obvykle tří, maximálně pěti let. Delší granty de facto neexistují,“ vysvětluje Sommer.
Politici problém vnímají
Původní druhy mizí, ale exotického hmyzu naopak přibývá. Ten se vlivem oteplování adaptoval na zdejší podmínky. „Zvyšuje se početnost kmenů jako jsou kudlanky a zároveň přicházejí nové druhy z jižní Evropy,“ zmiňuje entomolog Oldřich Nedvěd z katedry zoologie Jihočeské univerzity. Biologická rozmanitost v budoucnu nejspíš poklesne. „Mnoho druhů pravděpodobně vymře. Jejich místo nahradí několik málo kmenů, které se vyrovnají s devastací prostředí,“ říká Sommer.
Alarmující německá studie zvýšila povědomí o vymírání hmyzu nejen u občanů ale i politiků. „Bezprostředním výsledkem je také financování problému,“ uvádí entomolog Vojtěch Novotný. Omezit intenzivní hospodářství a zvýšit biodiverzitu se zavázali vrcholní politici Evropské unie. „EU se snaží hodně investovat do životního prostředí a podporuje různé projekty na ochranu krajiny a přírody,“ říká biolog David Storch a doplňuje, že záleží, zda se v souvislosti s válkou na Ukrajině zásadně nezmění evropská politika.
Každý může pomoci
Podpořit základní prvek ekosystému mohou i občané. „Jednou z cest je volit takové politiky, kteří problém vnímají a chtějí ho reálně změnit. Druhou je podporovat ekologicky hospodařící subjekty, které usilují o pestrou a zdravou krajinu,“ prohlašuje Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody.
Jak začít u sebe popisuje entomolog David Sommer. „Ti, co mají zahrádku, mohou postavit hmyzí hotel, nesekat celý trávník sekačkou nebo vysázet medonosné květiny, keře nebo stromy. Ti, co bydlí v bytě, si mohou dát alespoň za okno květináče s kvetoucími rostlinami,“ uvádí a podotýká, že jde sice o drobnosti, ale i ty mohou hmyzu pomoct.