Helmy s airbagy mění standardy bezpečnosti na svahu
Lyžaři, at´ už profesionální nebo rekreační, čelí při větších pádech riziku vážného poranění hlavy. Nový typ helmy s integrovaným airbagem přináší ochranu, která může výrazně snížit následky nehod na svazích. Technologie čerpající z automobilového průmyslu či jiných sportů si již našla cestu mezi profesionály a postupně proniká i mezi amatérské lyžaře. Pokud se podaří snížit výrobní náklady, airbagové helmy by mohly brzy patřit k výbavě mnoha aktivních lyžařů.
S rostoucím počtem lyžařů na svazích se také zvyšuje potřeba efektivních bezpečnostních opatření. „Helmy s airbagy nabízejí inovativní ochranu a mohou významně přispět k prevenci vážných poranění hlavy a páteře, což by mohlo snížit celkový počet zranění a zvýšit bezpečnost pro všechny lyžaře,“ říká doktor Michal Hlavatý z Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Technologie inspirovaná cyklistikou a motosportem
Helma funguje na podobném principu jako automobilové airbagy. Senzory a čipy uvnitř přilby neustále monitorují pohyb lyžaře. Při detekci hrozícího pádu se během 0,1 sekundy aktivuje a chrání oblast krku a hlavy před nárazem. Vidění tedy neomezuje. „Oproti běžným helmám poskytuje tento systém ochranu v mnohem širším rozsahu,“ vysvětluje Petr Čapek, technický poradce Svazu lyžařů ČR.
„Tato technologie byla původně určena pro motocyklové závodníky, ale postupně se adaptuje i pro zimní sporty. Na rozdíl od klasických helem, které pouze tlumí náraz, airbagová přidává dodatečnou vrstvu ochrany,“ dodává Čapek. Podobný systém se nějakou dobu využívá také v cyklistice.
Pro profesionální lyžaře se helmy s airbagem staly součástí běžné výbavy. Od letošního roku jsou povinností každého závodníka na Světových pohárech, mistrovství světa a olympijských hrách. „Při vysokých rychlostech, které často přesahují sto kilometrů za hodinu, může i drobný pád způsobit vážná zranění. Tato helma mi dává větší pocit bezpečí a umožňuje mi jet naplno, aniž bych se musela tolik obávat následků pádu,“ říká Michaela Koubková, instruktorka lyžování.
Přidanou hodnotu této technologie oceňuje také trenér české juniorské mužské reprezentace v alpském lyžování Martin Svoboda. „Airbagový systém může u závodníků minimalizovat riziko zranění, která by mohla ukončit jejich kariéru. I z psychologického hlediska je důležité, aby sportovec věděl, že je co nejlépe chráněn,“ uvádí Svoboda.
Svaz lyžařů ČR plánuje rozšířit používání této technologie i mezi amatérskými sportovci. „Dostupnost těchto helem roste, a pokud se sníží výrobní náklady, může se airbag stát běžnou součástí lyžařské výbavy i na rekreačních sjezdovkách,“ prohlašuje Čapek.
Cena jako překážka
Hlavním problémem pro širší využití tohoto vybavení zůstává cena. Helmy s airbagem stojí desítky tisíc korun, což představuje pro rekreační sportovce značnou investici. Zároveň zatím nejsou dostupné v klasických obchodech se sortimentem pro lyžování.
„Pro běžného lyžaře, který jde na sjezdovku několikrát za sezónu, je taková helma stále finančně nedostupná. I když chápu, že bezpečnost je na prvním místě, cena mě od nákupu odrazuje,“ konstatuje Petr Novotný, muž středního věku a pravidelný návštěvník českých sjezdovek.
Odborníci však upozorňují, že investice do bezpečnosti se může vyplatit. „Pokud dojde k vážnějšímu úrazu hlavy nebo páteře, léčba může stát mnohem více než samotná helma. Navíc rehabilitace a návrat k normálnímu životu mohou trvat měsíce, což je další argument pro kvalitní ochranu,“ vysvětluje Hlavatý.
Technologie airbagových helem představuje významný posun v ochraně lyžařů. Přestože se zatím jedná o novinku, vývoj naznačuje, že by se tato výbava mohla stát běžným standardem.