Koho dnes urazí polibek na tvář?
Fatima Benomarová, mluvčí skupiny Les Effrontées (Nestydy), 23. července na svém twitterovém účtu sdílela petici, která žádá konec hostesek na nejslavnějším cyklistickém závodě na světě. Tu na internetu podepsalo už více než 37 tisíc lidí.
Co konkrétně feministkám na hosteskách při sportovních či jiných událostech tolik vadí? Některé na Twitteru mluví o polibcích na tvář jako o „neskutečném sexismu“. Přitom jde vlastně o pouhé gesto, stejné jaké řada z nás používá, když se zdraví se svými známými, nebo přeje dědečkovi k narozeninám. Hostesky samotné to jako problém nevnímají a naopak stojí dlouhé fronty, aby se například právě na Tour mohly ukázat. Je to jejich práce, která je samozřejmě dobře placená, a dělají ji ze svého přesvědčení. Feministky by se tak možná nejprve měly zamyslet nad tím, jestli polibky vadí samotným hosteskám, a nekritizovat to, co zřejmě samy bezmyšlenkovitě také dělají při každém blahopřání nějakému oslavenci.
Ve zmíněné petici feministky také kritizují, že ženy působí pouze jako odměna či dekorace. Uvědomme si ale, že byt´ se mění svět, mnoho dívek a žen stále stejně jako dřív touží po pozornosti díky svému zevnějšku. Jsou na svoji krásu hrdé, chtějí ji prezentovat a nijak to neodráží, jestli jsou jinak chytré či hloupé, milé či arogantní. Ostatně, ženská krása se vždy prezentovala a hodnotila na společensky významných událostech.
Častým argumentem aktivistek, proč působení hostesek na Tour de France ukončit, bývala i délka sukní. Letošní modely ale dosahují většinou až ke kolenům či do půli lýtek, čímž s přehledem předčí délku veškerých šortek soutěžících cyklistů. Mám proto dojem, že se společnost v roce 2019 zvládne s nějakým tím pohledem na polibek na tvář – at´ už od duchaplné, či zcela prostoduché hostesky – docela dobře vyrovnat.