Generál Pavel: Někdo mě možná stále vnímá jako odpůrce Rusů ve službách Západu, já se s nimi vždy snažil najít společnou řeč
Češi by neměli podléhat dojmu, že velmoci mohou s menšími státy manipulovat, protože mají větší armádu, finanční nebo nerostné zdroje. „To je příliš jednostranná argumentace. Například Rusko potřebuje peníze od zemí, kterým dodává suroviny, stejně jako menší státy potřebují například ruské energie. My bychom bez ropy přežili díky strategickým zdrojům více než tři měsíce, Rusové bez peněz za ropu a plyn tak tři týdny,“ nastínil Pavel možnou situaci ohledně varování, že by východoevropská velmoc „zavřela ropné kohoutky“ pro zbytek starého kontinentu.
Generál se mezi roky 2015 a 2018, jako předseda vojenského výboru NATO, snažil se zástupci země prezidenta Vladimira Putina vždy vyjednávat poctivě a otevřeně. Ne všechny české občany ale prý dokázal přesvědčit, že má s naší zemí jen ty nejlepší úmysly. „Někdo mě možná stále vnímá jako odpůrce Ruska ve službách Západu. Mým úkolem ale vždy bylo hlavně snažit se nacházet s Ruskem společnou řeč z pozice vzájemného respektu a vést s ním smysluplná jednání,“ prozradil Pavel studentům VOŠP během debaty na téma „Bezpečný svět v roce 2021“.
Sílu Číny nejde ignorovat
Při vyjednávání je pro menší státy důležité uvědomit si své silné stránky a nenechat velmoci, aby rozvracely spojenectví demokratických zemí. To neplatí jen o komunikaci s Ruskem, ale v současnosti zejména také s Čínou. „Nemůžeme ignorovat její sílu a musíme vytvářet rovnocennou protiváhu. A to nejen v rámci Evropy. Bývalý americký prezident Donald Trump přijal mnoho opatření, jak čelit čínskému vlivu. To se bohužel také dělo vůči Evropě. Demokratické země by ale měly držet spolu,“ podotkl bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Pavel.
Kromě vztahů České republiky s Čínou a Ruskem se Pavel vyjádřil také k nasazení vojáků v Afghánistánu. „Pokud tam budeme chtít zavést vlastní představu demokracie, narazíme. Afghánistán je složitá země, která si dlouho a bolestivě budovala vlastní identitu. Je těžké v ní něco změnit, protože tam kromě koalice vedené Spojenými státy uplatňují svůj vliv a zájmy také Čína, Indie, Rusko nebo Pákistán. Cíl může být podobný, tedy stabilní Afghánistán, každý se ale snaží, aby výsledný Afghánistán stál na jeho straně,“ vysvětlil Pavel v krátkosti složitost vyjednávání v jihoasijské zemi.
Nebezpečné útoky beze zbraní
I když o současné české situaci a koronavirové pandemii budou studenti s Pavlem debatovat až během dalšího naplánovaného setkání na začátku března, generál se v krátkosti zmínil už během únorové schůzky. „Nesmíme hledat chyby v jednotlivcích, ale v systému. Nouzový stav má sloužit jako prostor, během kterého by vláda měla hledat řešení, jak fungovat v normálním režimu. Jenže u nás se jedná pod tlakem času a tisíců mrtvých, protože situaci neřešíme dlouhodobě, ale urgentními opatřeními,“ zhodnotil Pavel.
Podle něj vláda zaspala například v komunikaci s opozicí a hejtmany ohledně pandemického zákona, který Poslanecká sněmovna začala projednávat až v pondělí. Pavel dále zdůraznil, že v současné době musíme brát na vědomí nejen zřejmé vojenské hrozby, ale i nevojenské, jako jsou například informační, kybernetické nebo ty způsobené změnami klimatu. „Mohou napáchat daleko větší škody než kdejaká armáda, protože mají potenciál rozvrátit v krátké době celou infrastrukturu a společnost. Beze zbraní tak mohou způsobit obrovské ztráty na životech i materiálu,“ dodal generál.