Freddie Mercury ožil na stříbrném plátně. Bohemian Rhapsody je přehlídkou výborných hereckých výkonů
Děj se soustředí především na část života zpěváka kapely Queen Freddieho Mercuryho. Začíná v momentě, kdy se dává dohromady s ostatními členy. Následně snímek vtáhne diváka do strhujícího tempa koncertů, netradičních zkoušek a divokých večírků. Vše je zakončeno epickým dvacetiminutovým vystoupením kapely na stadionu ve Wembley v rámci akce Live Aid, která se konala v roce 1985. Právě dokonalá rekonstrukce vystoupení Queenů je naprosto famózní. Na tom má velký podíl i americký kameraman Newton Thomas Siegel, který film natáčel. Jeho dynamické záběry, ve kterých dokázal zachytit veškeré emoce, vytváří v divákovi pocit, že koncert prožil na vlastní kůži.
Bohemian Rhapsody si rozhodně zaslouží vidět v kině,protože právě velké plátno a kvalitní ozvučení dokreslují atmosféru masových koncertů. Když pak na závěr zazní největší hity jako např. We are the champions nebo Radio Gaga, běhá divákovi mráz po zádech. Nic na tom nemění ani fakt, že většina skladeb je nazpívána mixem hlasu kanadského zpěváka Marca Martela, herce Ramiho Maleka a samotného Mercuryho. Rozdíl není znát.
Natáčení nešlo hladce
Snímek přitom od počátku provázely potíže. Americký režisér Brian Singer se opakovaně nedostavil na natáčecí plac a nakonec byl vedením studia odvolán poté, co nepřišel tři dny do práce. Na několik posledních týdnů natáčení ho proto nahradil britský herec a režisér filmu Orel Eddie Dexter Fletcher. Navzdory obavám, že tato výměna filmu uškodí a snímek bude působit jako dítě dvou otců, je dílo ucelené a má svižné tempo.
Kromě režiséra byl problém také s představitelem hlavní role.Tu měl ztvárnit britský komik a herec Sacha Baron Cohen, který ale požadoval, aby byl film mládeži nepřístupný, protože chtěl ukázat Mercuryho divoký život bez příkras. Cohenův požadavek ale neschválili členové kapely Queen Bryan May a Roger Taylor, kteří se na vzniku filmu podíleli a některé nepříjemné scény odmítli. Film si tak sice udrží dobrou náladu až skoro do konce, ale vyhýbá se většině sporných momentů i samotné Mercuryho smrti.
Excelentní Rami Malek
Cohen byl nakonec přeobsazen Ramim Malekem a právě ten filmu dodává šmrnc. Je na něm vidět, že si roli úžívá a důkladně se na ni připravoval. Dokazují to přesná gesta, jako například zdvižená zat´atá pěst nebo typické držení mikrofonu. Malek navíc umí hrát i očima. To bylo patrné, když herec na začátku závěrečného koncertu usedl za klavír a jediným pohledem dokázal vyjádřit veškerou nervozitu a napětí. Bylo by tak překvapením, kdyby Maleka minula Oscarová nominace. Pozadu ale nezůstávají ani méně známí herci v rolích členů kapely. Gwilym Lee vypadá, jako by z oka vypadl kytaristovi Queen Brianu Mayovi. A pochvalu zaslouží i Allen Leech, který precizně ztvárnil postavu Paula Prentera, Mercuryho dlouholetého partnera.
Film je zábavné životopisné drama o jedné z nejznámějších kapel a má co nabídnout nejen fanouškům kapely. Tvůrci se sice rozhodli snímek naladit na pozitivní vlnu právě na úkor realistického zobrazení zpěvákova bouřlivého života, ale to podle mě není na škodu. Obrovský zájem přitom dokládá i návštěvnost za otevírací týden, kdy film v českých kinech vidělo téměř 110 tisíc diváků. Pro srovnání, letošní kinohit Venom navštívilo během prvního týdne jen o patnáct tisíc diváků víc. Bohemian Rhapsody tak patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co se letos v kinech promítalo.