Fotky na Instagramu nemusí vždy reflektovat realitu, můžou však dospívající vést k poruchám příjmu potravy
Na Instagramu lze najít mnoho fotek štíhlých žen s perfektními křivkami, krásným pozadím bez známek celulitidy a dokonalou tváří. Ale i vysokých sportovců s širokými rameny a „pekáčem buchet“. Pro někoho obyčejná fotka, pro jiného začátek problémů. „Už když jsem byla mladší, měla jsem potíže přijmout své tělo. Srovnávala jsem se s modelkami v časopisech a později na Instagramu. Nemůžu říct, že to byl jediný spouštěč, ale nebýt něj, neměla bych tak nereálné představy o tom, jak má vypadat ‚dokonalý‘ člověk,“ svěřila se studentka Nikola F. (19), která si kvůli citlivému tématu přála zůstat v anonymitě. Od února letošního roku řeší svůj problém s anorexií za pomoci psychiatričky.
Na Instagramu navíc existují skupiny jako je Thinspo, které vystavují fotky vychrtlých těl pro „motivaci“. Anorektičky si zde mimo jiné dávají rady, jak například zahnat hlad. „Rozhodně mi neprospěly ani příspěvky o rádoby zdravém stravování. U jídla je tam uveden počet kalorií a jeho nízkokalorické náhražky – ty ale stejně nedávají smysl, protože je člověk jí s nechutí,“ dodává Nikola F.
S nedokonalostmi si poradí photoshop
Podle Marie Novotné, tiskové mluvčí podpůrného centra Anabell, které nabízí pomoc a podporu lidem s poruchou příjmu potravy, mohou mít fotky zdánlivě dokonalých influencerů velký dopad na dívky i chlapce všech věkových skupin. „Začnou se s nimi srovnávat. Chtějí vypadat jako oni, a přitom se vlastně srovnávají s něčím, co ani nemusí být reálné. Fotografie bývají velmi často vylepšené,“ vysvětluje Novotná. Tento problém bývá obecně spojován s dívkami, ale týká se i chlapců. „K nám do Anabell přijde přibližně jeden hoch ku deseti dívkám. Přitom nám pak i kluci sdělují, že jsou to právě sociální sítě, co je ovlivňuje,“ říká Novotná.
Centrum Anabell se také zaměřuje na prevenci na sociálních sítích. „Snažíme se lidi vzdělávat na našem instagramovém profilu, pořádáme různé besedy a provádíme prevence – chodíme na základní a střední školy, kde se snažíme poukazovat na to, že ne vše na sociálních sítích je reálné,“ zmiňuje tisková mluvčí. Dále uvádí, že nahlašovat nebezpečné účty je marné, protože za jeden nahlášený stejně vznikne mnoho nových.
Někoho může trápit i příliš rychlý metabolismus
Ne vždy se ale dívky snaží zhubnout. Některá přirozeně štíhlá děvčata s rychlým metabolismem mohou mít kvůli fotkám na Instagramu pro změnu pocit, že nevypadají dost žensky. Problém s přibráním na váze trápí i studentku Kláru B. (20), která si také přála zůstat v anonymitě. „Ženské má být kus! Klasická ‚krev a mlíko‘ může být také sexy, chlapům se navíc líbí víc než nějaké kostlivky… Ale chtěla bych přibrat hlavně kvůli sobě, pro lepší výdrž při sportu a bez hrozby jojo efektu,“ říká Klára B. Podle ní se téma anorexie a bulimie do povědomí lidí dostává ve velké míře, zatímco na problém s přibráním se zapomíná. Lidé si pak neuvědomují, že některé hubené dívky tak snadno přibrat nedokážou a mají na ně nemístné poznámky.
Zdravá výživa a cvičení mohou být také nebezpečné
Na internetu se objevuje čím dál častěji pojem ortorexie, tedy posedlost zdravou výživou. Nebo také syndrom přetrénování, kdy lidé tráví hodiny posilováním či jinou fyzickou aktivitou. Nenechají přitom tělo pořádně odpočinout. „Na Instagramu sleduji pár fitness influencerů. Jsou pro mě vzorem, jak chci vypadat. Nejsem hloupý, abych začal brát steroidy, ale pečlivěji zkoumám složení svého jídla a uvědomuji si, že cvičím víc, než je zdravé,“ svěřil se Marcel Dvořák (20), který se fitness věnuje téměř čtyři roky.
Sociálním sítím se v dnešní době téměř nedá vyhnout. Pracovnice z telefonní linky Anabell radí rodičům klientů, aby jim sítě nezakazovali. „Důležité je s nimi mluvit o tom, co na nich lidé píšou. Navíc ne všechny zdroje jsou špatné. Někteří vyléčení pacienti se na sociálních sítích svěřují s vlastní cestou za zotavením a radí, jak nemoc porazit,“ vysvětluje pracovnice z anonymní linky, kam se mohou lidé trpící poruchou příjmu potravy dovolat pro pomoc či podporu.