FOMO: Strach z promeškaného života, který ohrožuje mladé
Dospívající jedinci čelí stále rostoucímu fenoménu FOMO (fear of missing out), který se projevuje strachem ze ztráty důležitých zážitků. Tento jev, výrazně spojený se sociálními sítěmi, ovlivňuje jejich duševní zdraví, a to zejména v posledních letech.
Strach z toho, že něco důležitého zmeškáme, se v posledních letech stal pro mnohé mladé lidi nepříjemným společníkem. „Když vidím, jak moji spolužáci zveřejňují fotky z párty nebo z nějaké akce, cítím se trochu pozadu, protože jsem tam nebyl. To mi docela kazí náladu,“ přiznává Pavel Pospíšil, student druhého ročníku Českoslovanské akademie obchodní.
Pocity frustrace a úzkosti se poslední dobou stávají běžnou součástí života mnoha lidí v rané dospělosti, což má podle lékařů vliv na jejich duševní zdraví. Podle výchovné poradkyně Českoslovanské akademie obchodní Mgr. Ivany Megové je klíčové, aby mladí lidé dokázali rozpoznat, jak silně může FOMO ovlivnit jejich psychické zdraví a mezilidské vztahy.
Pokud si tyto dopady neuvědomí, mohou se dostat do cyklu neustálého srovnávání se s ostatními, který vede k pocitům méněcennosti a vyčerpání. „Je klíčové, aby mladí lidé dokázali identifikovat, jak silně může FOMO ovlivnit jejich psychické zdraví a mezilidské vztahy. Uvědomění si této tendence je prvním krokem k nastavení zdravých hranic a zaměření se na vlastní hodnoty a cíle,“ vysvětluje Megová.
Porovnávání poškozuje duševní zdraví
Strach z izolace se projevuje především v online prostředích, kde mladí lidé vidí, jak jejich vrstevníci prožívají vzrušující zážitky. V dnešní době, kdy je každý okamžik zdokumentován na sociálních sítích, se totiž může zdát, že nikdo nezůstává pozadu. Mladiství, kteří FOMO zažívají, se tak začínají cítit méněcenní, když porovnávají svůj život s momenty, které vidí například na Instagramu nebo Facebooku. „FOMO vychází z porovnávání sebe s ostatními. Mladí lidé začínají mít pocit, že jim něco uniká, což může vést k velmi silným negativním emocím, které mohou vyústit v celou řadu psychických a duševních problémů,“ říká psycholog Jan Penniger.
Podle něj může strach z promeškaných příležitostí vést k vyšší míře stresu, úzkosti a dokonce i depresivním stavům. „Tento fenomén může ovlivnit nejen psychické, ale i fyzické zdraví. Mnozí v generaci Z se snaží neustále sledovat, co se děje kolem nich, což může způsobit chronický stres a vyčerpání,“ dodává Penniger.
Pavla tak například FOMO ovlivňuje nejen během běžného dne, ale i při učení a dalších povinnostech. „Někdy mám pocit, že jsem neustále v nevýhodě, když vidím, co všechno ostatní dělají, zatímco já pracuju na úkolech nebo se učím. Mám pak tendenci přeskočit na sociální sítě jen proto, abych měl přehled, co se děje,“ popisuje situaci. Kvůli tomu se však často cítí ještě hůř a má problém se znovu soustředit. „Je to jako začarovaný kruh. Uvědomuju si, že bych měl odpočívat nebo se zaměřit na svoje cíle, ale je těžké tomu odolat,“ dodává.
Sociální sítě motivují a frustrují
I přesto, že se obava z vynechání může jevit jako negativní jev, někteří lidé tuto obavu dokáží využít jako motivaci. „FOMO mě určitým způsobem motivuje k tomu být aktivní a nevynechat žádnou příležitost, která se mi nabízí,“ říká student Fakulty humanitních studií Karlovy univerzity, Jan Yang Sekanina. Podle psychologa Jana Pennigera je ale důležité nezapomínat, že přílišná motivace inspirovaná tím, co ostatní sdílejí na sociálních sítích, může být také riziková. „Snažit se držet krok za každou cenu, aby člověk nezůstal pozadu, může vést k vyhoření a zvýšenému stresu, zvláště u mladistvých, kteří jsou na takové tlaky citlivější,“ upozorňuje Penniger.
K tomu, aby se mladí lidé vyhnuli negativním vlivům FOMO, může mimo jiné pomoci omezení času stráveného na sociálních sítích a zaměření se na aktivity, které jim přinášejí skutečnou hodnotu a radost v reálném světě. Penniger doporučuje soustředit se více na vlastní život a budování kvalitních vztahů. „Sociální sítě nemusejí být vždy odrazem skutečné reality, a když si to mladí lidé uvědomí, může jim to pomoci nalézt rovnováhu,“ dodává odborník.