Fitness centra i bazény mají otevřeno, sportovci se do nich ovšem nehrnou
Po více jak půl roce se v květnu začala postupně otevírat sportovní zařízení. Kvůli přísným vládním opatřením však podle průzkumu České komory fitness otevřelo 17. května v první vlně pouze 63,5 % z nich. A ani těm se provoz příliš nevyplatil. Klientům totiž nemohly dopřát sprchy, šatny, ani cvičení bez roušek. Návštěvníci se tak do sportu příliš nehrnuli.
Koncem června vláda pravidla poněkud rozvolnila. Vnitřní sportoviště mohou být naplněna až do 75 % své kapacity, roušku musí návštěvníci mít pouze ve společných prostorách jako jsou například šatny, během cvičení si ji mohou sundat. Ke vstupu potřebují buď negativní test, nebo plné očkování. Ve většině sportovišt´ stačí předložit čestné prohlášení.
Polovina dřívějších návštěvníků raději zůstává doma
Pro vnitřní sportoviště sice platí od 26. června minimální omezení, přesto však návštěvnost dosahuje maximálně padesáti procent. „Léto samozřejmě vždy bývá slabší co se návštěvnosti týče, letos k nám ale chodí až o polovinu méně lidí. Fungujeme momentálně z úspor, které jsme měli vyhrazené na kompletní rekonstrukci,“ říká provozovatel Lázní AXA v centru Prahy, který si nepřeje být jmenován.
Pražský plavecký bazén YMCA je letos sice o něco navštěvovanější, než v předchozích letních obdobích, nicméně naopak pocit´uje úbytek návštěvníků zdejšího fitness centra. „Lidé si teď přicházejí spíš zaplavat, než zacvičit do fitka. Ale návštěvnost není ani tak závratná. Lidé k nám byli zvyklí chodit například během obědové pauzy v práci. Tím, že je teď většina z nich na home office, nám podstatná část klientely odpadá,“ prozrazuje provozovatel sportoviště YMCA Matěj Frenka.
Někteří peníze za vstup raději ušetří
Důvodů, proč se sportovci do posiloven a bazénů nevrací, může být hned několik. „Během pandemie jsem si zvykl sportovat venku. Připravil jsem si trénink s vlastní vahou a chodím například s kamarády do Riegrových sadů,“ objasňuje Marek Šilhán (23), který byl ještě před dvěma lety zvyklý pravidelně chodit do posilovny i sauny.
Pavla Tesařová (21) běžně využívala Multisport kartu, kterou jí však nadále zaměstnavatel neposkytuje. „Pracuju jako recepční v hotelu. Majitelé hotelu řeší nedostatek financí, a tak nám vedení odebralo bonusy, jako je třeba Multisport karta. Díky ní jsem měla vstupy na různá sportoviště zdarma. V současné době se mi opravdu nevyplatí platit třeba dvanáct set korun za měsíční permici do jedné konkrétní posilovny. Navíc sama šetřím na dovolenou,“ dodává Tesařová.
Provozovatelé posiloven a plaveckých bazénů doufají, že se jim klientela vrátí na podzim. „Od podzimu nám začínají mimo jiné i plavecké výcviky pro školy, takže bychom mohli být o něco vytíženější. Nejvíce se samozřejmě bojíme opětovného uzavření,“ vyjadřuje jisté obavy provozovatel Lázní AXA.