Firmy hledají předvánoční brigádníky, manuální práce už tolik neláká
I když se může zdát, že Vánoce jsou ještě daleko, firmy už nyní aktivně hledají brigádníky, především v oblasti logistiky a služeb. Zájemce z řad studentů odrazuje hlavně časová náročnost a obtížné skloubení dlouhých směn se studiem.
„Zájem ze strany uchazečů bude stejný jako v předchozích letech, neočekáváme žádné výkyvy,“ odhaduje Jitka Kouba, marketingová ředitelka Grafton Recruitment. „V létě jsme ale zaznamenali, že naopak zájem firem o brigádníky a sezónní pracovníky poklesl. Firmy se snažily práci, na kterou je v minulosti najímali, rozdělit mezi kmenové zaměstnance. Následující týdny ukáží, zda se tento trend projeví i před Vánoci,“ dodává.
Výplaty zůstávají stejné
Pokud jde o mzdy, situace se oproti loňskému roku příliš nezměnila. Brigádníci si letos vydělají zhruba stejné peníze jako loni, s ohledem na region a typ práce.
Například Tomáš, student druhého ročníku ČVUT, který si občas přivydělává různými brigádami, si přijde zhruba na 170 korun za hodinu. Tento průměr odpovídá i nabídce na serverech zaměřených brigád. Třeba Česká pošta nabízí svým brigádníkům právě 170 korun na hodinu, stejnou suma uvádí i doručovací společnost PPL.
Stejně jako v minulých letech je i letos v předvánočním čase největší poptávka po brigádnících v logistice a službách. „Jiné sektory brigádníky před Vánocemi nenabírají,“ říká i Jitka Kouba, marketingová ředitelka Grafton Recruitment. Špička poptávky v objednávkách e-shopů i zvýšený nápor v restauracích vytváří v těchto oborech velkou potřebu krátkodobé výpomoci.
„Objem zásilek se v předvánočním období zvyšuje až trojnásobně a na to se vždy musíme připravit i personálně. Obecně v sezóně sháníme pracovníky na depa, řidiče nebo operátory do zákaznického centra,“ potvrzuje mluvčí společnosti Zásilkovna Tereza Kotková.
Manuální práce netáhne
Loni se nedostatek brigádníků projevil v určitých regionech, zejména v Olomouckém kraji, na Vysočině a v Praze. Letošní rok zatím nevykazuje žádné výrazné nedostatky pracovních sil. „V tuto chvíli nedostatek brigádníků neregistrujeme, ale situace se projeví až v následujících týdnech,“ říká Kouba.
Některé zájemce o brigády odrazuje povinnost odsloužit vždy celé směny a malá časová flexibilita, která studentům neumožňuje skloubit brigádu se školou. „Nemám vždy šest až osm hodin volného času, který bych mohl strávit na brigádě, jsem totiž dojíždějící a škola taky bere dost času,“ říká student ČVUT Tomáš.
Studentovi třetího ročníku Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Michal zase vadí fyzická náročnost: „Zkoušel jsem brigádu ve skladu, ale bralo mi to tolik energie, že jsem se raději rozhodl přivydělávat si jako ochranka v obchodě. Směny si můžu vybírat podle sebe a práce mě tolik nevyčerpá.“