Evakuaci VŠE už vnímáme jako běžnou rutinu, komentují studenti plané hlášení bomb
Že opakovaný vtip není vtipem, většina studentů VŠE dávno pochopila. Kvůli častému nahlašování bomb musí policie evakuovat budovy školy na Žižkově i Jižním městě, čímž se ruší naplánované termíny zkoušek. „Už mi takto zrušili čtyři zkoušky. Většinou to bývá tak, že se ráno probudím a v emailu se dočtu, že je v důsledku hlášení bomby škola evakuována a uzavřena,“ říká student Tomáš Borota (22), kterému se stává, že škola následně nevypíše náhradní termín, z těch zbylých jsou všechny plné nebo časově nevyhovující.
Siréna houká během testu
Škola má ovšem v tomto ohledu svázané ruce a nemůže situaci nijak ovlivnit. Sám Borota evakuaci jednou zažil. „Během testu začala houkat siréna. Učitel nás vyzval, at´ pokračujeme v práci a šel se podívat na chodbu. Poté, co se vrátil zpátky, nás moc nepřekvapilo, že budovu musíme opustit,“ komentuje situaci. Podle něj se celá škola sebrala a v poklidu odešla. „Neprobíhala žádná panika, nikdo se nebál, všichni situaci vnímali už jako běžnou rutinu,“ dodává Borota.
Paradoxní je, že studenti už ani nemusí slyšet v budově hlášení, aby jim došlo, že se jedná o falešné ohlášení bomby. „Jednou jsem přijela ke škole a když jsem viděla před budovou studenty a policejní auta, tak mi to bylo hned jasné – mohla jsem jet zase domů,“ vysvětluje studentka Leona Uhrová (22).
Sem tam se některým evakuace hodí
Někteří studenti ovšem přiznávají, že jim náhlé zrušení zkoušek občas hraje i do karet. „Sem tam se mi hodí, že se mi vlivem nahlášené bomby zruší test, na který jsem nebyl pořádně naučený,“ říká student Jakub Vinařický (22). Následně ale dodává: „Na druhou stranu znám lidi, kteří si kvůli bombám musí přesouvat termíny zkoušek na dobu, kdy už chtěli mít volno, a rušit tak své dovolené.“ Dalším problémem podle Vinařického je fakt, že jsou studenti znevýhodňováni v zapisování nových předmětů, protože nemají kvůli zrušeným zkouškám včas potřebné kredity.
Někteří učitelé na problém reagují tak, že své zkoušky přesouvají na veřejná místa. „Jednou jsem byl nucen k psaní testu přímo v parku,“ popisuje Tomáš Borota, který od přátel také slyšel historky o zkouškách absolvovaných v hospodách či fastfoodech. „Vrcholem absurdity bylo, když bráchovi den před zkouškou přišel email s instrukcemi, jak bude zkouška probíhat, kdyby byla hlášena bomba,“ dodává Borota.
Škola maximálně spolupracuje s policií
I když situace na VŠE působí beznadějně, škola se ji snaží za každou cenu vyřešit, a to například prodloužením zkouškového období. Lukáš Hulínský (26), akademický senátor VŠE, se už delší dobu snaží být pomyslným mostem mezi studenty a učiteli. Hulínský předpokládá, že hlášení bomb je formou msty. Dále podle jeho slov škola maximálně spolupracuje s policií.
Hulínský chce požádat rektorku, at´ s vyšetřovateli zkusí prodiskutovat, jestli by nemohli alespoň nějaké informace o pátrání pustit ven, což by si podle něj škola zasloužila. Student Jakub Vinařický varuje před tím, že hlášení bomb na škole každému zevšednilo. „Možná je úsměvné, že si ze situace dělají srandu už i politici a influenceři, ale přesně tohle jednání znevažuje reálnou hrozbu nahlášené bomby,“ říká Vinařický. Podle něj by se také jednou mohlo stát, že na Žižkově nebo Jižním městě něco opravdu vybouchne, jenže to už se asi nikdo smát nebude.