Doma si můžeme pustit film kdykoliv. Nezapomeneme ale na jedinečnost kin?
Pandemie dala divákům možnost sledovat nejnovější snímky i v domácím prostředí. Placené streamovací platformy v současné době nabízejí i premiéry filmů, které byly určeny pouze pro kino distribuci. Pokud ale nejsme alespoň trochu za vodou a nemáme domácí kino, které dokáže z části napodobit zvuk i obraz jako v kinosálu, je zážitek z televize zcela jiný.
Jedinečnou atmosféru také ničí fakt, že na Netflixu či HBO GO si člověk může film pustit kdykoliv se mu zachce, klidně i ve tři ráno. Zato kina mají striktně daný program projekcí a na premiéry si diváci předobjednávají lístky i měsíc dopředu. Pak se natěšení na daný den vyšňoří a vydají se do přeplněného sálu. O to kouzlo teď ale přicházejí.
Specifickou vlastností kina je také vysoké rozlišení snímku, 3D zvuk a možnost zakoupení občerstvení. To se lidé mohou snažit napodobit zatažením žaluzií, zapálením svíček a popcornem z mikrovlnky. Bude nám ale chybět velké plátno, přátelé a kvalitní zvuk. Zatímco v kině je hlasitost někdy až na devadesáti decibelech, doma musíme repráky krotit. Sousedé by jistě nebyli rádi, kdyby přes stěnu slyšeli oplzlé řeči mužů z filmu V síti nebo Šarlatánovo věštění z moči.
Jelikož lidem chybí kina a sledování televize někdy zkrátka nestačí, rádi by si relaxaci u filmu užili i mimo domov. Jedním z řešení, jak legálně zhlédnout snímek jinde, jsou autokina, takzvané promítačky na kolečkách. Sice neuvádějí nová díla, ale především nabízejí vytouženou změnu prostředí. Z domova se tak můžeme přesunout se svou drahou polovičkou do auta, nakoupit si pochutiny, užít si film „pod širým nebem“ a na konci místo potlesku zmáčknout klakson. Přinese nám to sice změnu prostředí, ale plnohodnotného zážitku se nedočkáme. Zkrátka si budeme muset počkat na skončení nouzového stavu, až chození do kin bude možné.