Děsuplná noc. V Česku začaly státní maturity
„Jako sportovec nejsem zvyklý se do školy společensky oblékat. Není mi to pohodlné a v košili se strašně potím,“ říká Patrik Seidemann, student průmyslové školy elektrotechnické v Praze. Jemu a dalším tisícovkám mladých lidí v Česku začaly státní maturitní zkoušky už ve středu 10. dubna – písemnou prací z českého jazyka. Pro studenty závěrečných ročníků středních škol tím odstartovalo období nekonečného učení, které potrvá až do poloviny června, kdy je čekají ústní zkoušky.
Maturanti měli v rámci slohové práce z češtiny na výběr ze šesti témat. Největší zájem vzbudilo hororové vyprávění s názvem Děsuplná noc. „Při výběru jsem šel jen po žánru a bylo mi jedno, o čem mám psát. Hlavně abych dodržel zadaný styl a rozsah,“ popisuje svou taktiku maturant z Gymnázia Přípotoční v Praze David Noll (20). Zcela jinou cestou se vydala Hana Sedláčková (19) z Gymnázia v Hořovicích: „Zajímám se o charitu a dobročinné akce. Když jsem viděla úřední dopis s žádostí o podporu charitativního projektu, měla jsem jasno.“
Dnes, 11. dubna, usedli do lavic znovu ti, kteří dali ve státní části maturity přednost cizímu jazyku před matematikou. Píší dva texty a na rozdíl od českého jazyka mají témata předem daná. „Psali jsme článek o dni v přírodě a žádost o rezervaci v hotelu, takže nic těžkého. Jediné s čím jsem se pral, byl čas. Měli jsme na oba texty jen hodinu, skoro jsem to nestihl,“ komentuje průběh písemné práce z angličtiny Patrik Seidemann (20).
Státní maturity prošly za poslední léta několika změnami. Písemné práce z českého jazyka se od roku 2016 posílají do Cermatu, kde se opravují centrálně. Pro studenty to znamená delší čekání na výsledky. „Vadí mi, že na známku ze slohu budu čekat přes měsíc. Je hrozné se učit na ústní zkoušky a nevědět, zda jsem prošla z písemných,“ dodává Hana Sedláčková. Od roku 2021 má být povinná pro většinu středních škol také maturita z matematiky. O tom, jestli to bude platit i pro umělecké, zdravotnické a sociální obory, se ještě diskutuje.