Čtenářka Divergence: Aby režisér zfilmoval každou stránku, musel by natočit seriál
Seznámení s trilogií Divergence od autorky Veronicy Rothové proběhlo v případě Petry Lamborové (20) skrze filmové plátno. Přesto je zastánkyní knižní verze. Filmy by ocenila více, kdyby vznikly samostatně bez této předlohy. „Samy o sobě jsou snímky zajímavé, ale když je srovnám s knihami, tak se v některých scénách rozcházejí. První díl – Divergence – se původního děje docela drží, ale druhou Rezistenci si režisér, bohužel, dost poupravil. Do filmu přidal scény, které v knize vůbec nebyly,“ vysvětluje Lamborová a dodává, že výhodou tištěného příběhu je i zvolení si vlastního tempa jeho přečtení. Zatímco film zhlédne za dvě hodiny, knihou listuje i několik dní.
Skutečnost, že hraná verze neobsahuje všechny scény z původní knižní podoby, Lamborová respektuje. Děj je pro dvouhodinový snímek příliš obsáhlý. „Aby režisér zfilmoval každou stránku, musel by natočit seriál,“ říká. Příběh Divergence se odehrává v postapokalyptickém Chicagu, kde jsou obyvatelé rozděleni do pěti frakcí podle převládajících vlastností. Beatrice nezapadá ani do jedné z nich. Odchyluje se od normálu – je divergentní, a tím i nebezpečná pro zaběhlou společnost.
Podle Jany Vepřekové (21) je silnou stránkou knihy hlavně autorčin styl psaní. Ten Vepřekové vyhovoval, a tak Divergenci přečetla během několika dní. Zároveň přiznává, že po týdnu už nevěděla, o čem děj vlastně byl: „Největší problém mám s tuctovostí. Trochu jsem doufala v příběh, kde padesátikilová holka nepřemůže stokilového chlapa.“ Filmová verze jí nevadí, naopak vidí slabou stránku v ději jako takovém. Byl snadno předvídatelný, hrdinka sice odvážná, ale naivní. Oproti tomu, filmu Vepřeková vytýká pouze rozpůlení toho posledního s názvem Aliance na dvě části: „U některých děl to chápu – například u Harryho Poterra, ale u Divergence to působí hrozně uměle. Jako kdyby děj usekly těsně před jeho vyvrcholením. Nebýt závěrečných titulků, ani bych nepoznala, že je konec.“
Film zachraňují herci
Režie prvního dílu trilogie Divergence se v roce 2014 ujal Neil Burger. Ten při výběru obsazení vsadil z velké části na neznámé herce. V případě hlavní hrdinky Beatrice to byla Shailene Woodleyová, roli Tobiase, nejdůležitější mužské postavy, si zahrál Theo James. „Filmové verze stojí na hercích, kdyby obsadili nesympatické tváře, byl by to propadák. Myslím, že to celé zachránila Kate Winslet, která hrála hlavní zápornou postavu v prvních dvou dílech. Její výkon byl přesvědčivý, věřila jsem jí úplně všechno,“ tvrdí Vepřeková, která dále oceňuje i speciální efekty.
Podle Jiřího Dittricha (20), který více potenciálu vidí v původní autorčině verzi, měla kvalita filmu sestupnou tendenci. „Jednička mě zaujala hned. Ve dvojce už jsem postrádal nějaký dramatický náboj – dalo se předvídat, co Beatrice udělá, i jak to celé skončí. A o trojce už ani nemluvím, v té bylo více nudných vyplňujících scén než akce.“ Kromě odklonění se od předlohy považuje Dittrich za nejslabší stránku filmů rychlý spád děje – obzvlášt´ na začátku příběhu. „V knize je podrobně popsáno, jak se charakter hlavní hrdinky postupně vyvíjel a jak se ona sama časem stávala silnější, to mi ve filmu chybělo.“