Charita v českém hokeji nabírá na síle. Iniciativa stojí hlavně na klubech
Tipsport extraliga se na přelomu ledna a února po roce vrátila s charitativním projektem O Kapku lepší hokej, který už šest let pomáhá dětem s poruchou krvetvorby. Akce se konala napříč českými hokejovými stadiony u příležitosti Světového dne boje proti rakovině.
Autoři textu: Lucie Šípková, Tedeáš Del Favero
Poslední roky jsou dobročinné akce v hokeji na vzestupu. Dlouhodobě nejaktivnější v pořádání těchto akcí je hokejová Sparta. „Tou největší událostí je Sparta vzdává hold a již osmnáct let pořádáme Spart´anskou krev. V létě organizujeme charitativní běh Spart´anská pětka,“ vysvětluje Marek Táborský, mluvčí klubu.
Právě každoroční akce Sparta vzdává hold se těší velkému zájmu, kdy se na tyto speciální zápasy pražskému celku každý rok podaří naplnit vysočanskou O2 arenu, ale zároveň projekt přesahuje hranice hokejového kluziště. „Značný ohlas jsme letos zaznamenali u ročníku zaměřeného na boj s kyberšikanou,“ dodává Táborský.
Velká pomoc hráčů
V rámci zmíněné akce mohou přispět fanoušci i pořízením upomínkových předmětů. „S mým tátou si každý rok kupujeme puky, mikiny nebo i trička, abychom přispěli na dobrou věc,“ přitakává spart´anská fanynka Gabriela Trylčová.
Snaha o dobročinnou činnost v posledních letech pronikla i do ostatních extraligových klubů. „Během sezóny chodíme na návštěvy za dětmi do nemocnic nebo darujeme krev,“ říká útočník extraligových Vítkovic Jan Bambula. Významně v těchto aktivitách figurují právě i samotní hráči. Například Jakub Voráček, bývalý hokejista NHL a české reprezentace, založil nadaci Kluk Puk na podporu lidí s roztroušenou sklerózou, která každoročně získává finanční prostředky prostřednictvím sportovních akcí.
Hokej se pošesté zbarvil do oranžové
V průběhu prvních pěti let se projekt O Kapku lepší hokej stal tradiční událostí zahrnující Tipsport extraligu, Maxa ligu i nejvyšší soutěž para hokejistů. Jeho účelem je získat finanční prostředky na zlepšení komfortu v nemocnicích, podporu přesnější diagnostiky a rozšíření registru dárců kostní dřeně. V tomto ročníku se zatím podařilo vybrat téměř 1,5 milionu korun na podporu dětských pacientů i díky samotným hokejistům, klubům a partnerům. „Všichni hráči u nás přispěli i sami za sebe,“ potvrzuje vítkovický Bambula. Sbírka končí 16. února.
Hokejisté ve speciálních oranžových prvcích na výstroji výrazně oživili ledové plochy. „Všichni hráči na tyto zápasy dostali oranžové doplňky, jako tkaničky, pásky na hokejku nebo holenní chrániče. Dále na každý zápas měl jeden z každého týmu speciální dres, který následně putoval do dražby,“ zmiňuje Bambula.
Letošní ročník měl silného patrona, kterým byl desetiletý Radek Duda, mladší syn bývalého stejnojmenného hokejisty. V osmi letech mu byla diagnostikována leukémie a podstoupil dvě transplantace kostní dřeně. I přes více než 200 dní strávených v nemocnici se malému Radkovi podařilo vrátit zpět ke sportu.