Českému fotbalu se daří. Lidé i díky tomu objevili kouzlo čísel
Zatímco dříve byly statistiky ve fotbale pouze okrajovými daty, dnes za nimi stojí velká část přípravy na zápas. A čísla stále více zajímají i fanoušky. Ti teď díky výkonům českých klubů v pohárové Evropě s nadšením sledují třeba to, jak utěšeně roste český koeficient UEFA.
Špičkové fotbalové kluby, včetně těch českých, důsledně sledují hráčské statistiky v rámci tréninků, zápasů, ale i celé sezóny. Využívají technologie, které sledují naběhané kilometry, počet přihrávek, očekávané góly, asistence nebo přesnost střel.
„Co se týče sledování čísel a dat, vše je dané všeobecným vývojem techniky. Na stadionech je mnoho kamer, hráči nosí očipované vesty. Doba jde dopředu, a proč toho z pohledu sledování kvalit hráčů nevyužívat ve větším rozsahu,“ říká sportovní redaktor Krkonošského deníku Tomáš Otradovský.
Sledování statistik a koeficientu
Na zájmu o čísla mají velký podíl také média. Statistiky jsou k vidění v televizních přenosech nebo na sportovních webech. Zájmu o nejrůznější statistiky nahrávají i sociální sítě. Jen na platformách X nebo Instagram existuje několik účtů a stránek, které se jimi detailně zabývají a fanoušci mohou pohodlně sledovat výkony svých oblíbených hráčů a týmů.
Populární je nyní například účet FC Koeficient na síti X, který sleduje a po každém zápase dopočítává to, jak výkony českých týmů v pohárové Evropě mění koeficient UEFA. Ten je v mnoha ohledech zásadní: slouží pro nasazování klubů z nejvyšších soutěží jednotlivých zemí do Ligy mistrů, Evropské ligy a Evropské konferenční ligy. Body do koeficientu se udělují za výsledky právě v těchto soutěžích podle jednoduchého klíče: v hlavní části se připisuje 0,4 bodu za výhru a 0,2 bodu za remízu. V kvalifikaci o polovinu méně. Za poslední dvě sezóny a začátek letošní Česko poskočilo o šest příček nahoru až na 9. místo. Nejvíce bodově přispěla Viktoria Plzeň. Znamená to i fakt, že vítěz letošního ročníku české ligy se dostane přímo do hlavní fáze Ligy mistrů bez nutnosti bojovat o tuto lukrativní soutěž v předchozí kvalifikaci.
Očekávané góly a asistence
Mezi další čísla, kterých si lidé začali ve fotbale mnohem více všímat, patří statistiky zvané xG a xA. Ty ukazují, kolik gólů nebo asistencí se očekávalo od jednotlivých hráčů, vzhledem k šancím, do nichž se dostali. Tedy hráč, který nepromění několik vyložených šancí v zápase, bude mít větší xG než hráč, který vystřelí na bránu z poza vápna a dá gól. Podobně to funguje u xA, kdy se měří pravděpodobnost, že daná přihrávka povede ke gólové asistenci. V potaz se bere například délka přihrávky nebo její typ. Názory na tuto novinku jsou různé. „Upřímně, čísla očekávaných gólů mi přijdou zcestná a zbytečná. Něco jiného jsou ostatní statistiky hráčů. K čemu je fotbalista, který sice sám hraje dobře, ale v době, kdy je na hřišti, tým inkasuje branky a nedává branky? Líbí se mi, že statistiky určují, nejen to, zda jsou úspěšní hráči, ale i tým,“ říká sportovní redaktor Tomáš Otradovský.
Vzhledem k rostoucímu zájmu nejen o xG a xA, ale i o další statistiky, se v Česku začaly objevovat firmy, které sledují různá data a na zakázku z nich vytvářejí analýzy. Jednou z nich je česká 11Hacks, která nabízí své analytické služby klubům a na svém webu slibuje důkladnou práci s daty: „Můžeme klubům pomoci odhalit jejich silné a slabé stránky, rozebrat herní systém a najít ta nejlepší možná hráčská vylepšení.“