České videohry jsou v zahraničí vítány, jen v ruském oku někdy působí jako trn
Zlaté české ručičky toho zvládnou opravdu mnoho. Jeden z oborů, ve kterém vynikají, je i herní průmysl. V naší zemi tak daly vzniknout velkým dílům, jako jsou Kingdom Come nebo slavná Mafie. Ve státech Západu sklízejí úspěch, naopak v Rusku jedna nedávno vydaná hra vzbudila negativní emoce.
Možnost uniknout z reality a ponořit se do napínavého příběhu láká lidi po celém světě. Počítačové hry jsou běžnou zábavou značné části mladé populace. Jejich vývoj je tak stále rostoucím odvětvím v zahraničí i u nás. Český herní průmysl obsahuje podle dat z roku 2023 zveřejněných Asociací českých herních vývojářů více jak 150 firem. Stejný průzkum ukazuje, že loni herní průmysl u nás vydělal téměř osm miliard korun. Pro porovnání, v Německu vynesly hry podle dat game – Verband der deutschen Games-Branche e.V. (Svaz německého herního průmyslu, pozn. red.) ve stejný rok v přepočtu 250 miliard korun. Tematických studií se v Německu nachází necelá tisícovka a z jejich dílen vzešla například známá hra Far Cry.
Historická hra z českého úhlu pohledu
Na konci loňského roku zveřejnilo české studio Ashborne Games novinku s názvem Last Train Home. Přispěvatel Sin Vega na britském webu Rock Paper Shotgun ji popisuje jako: „Ambiciózní hybrid strategie, managementu a historie mistrovsky sestavený tak, aby představoval jedinečný válečný příběh.” Zájemci sledují skupinu československých legionářů během ruské občanské revoluce. Musejí se vydat po Transsibiřské magistrále k lodi, aby se mohli dostat domů, do čerstvě vzniklého Československa.
Dílo však schytalo i dávku kritiky ze strany ruských občanů. „Hlavní věc, kterou potřebujete vědět o Last Train Home, je, že není o nic víc věrná historii než fanfikce o Harrym Potterovi, který vynalezl stroj času,” hodnotí recenzent Miltroen na ruském herním webu Shazoo. Podle něj jsou v příběhu vojáci Rudé armády vykresleni jako „bolševici, kteří snídají nemluvňata a nepostříleli úplně celé obyvatelstvo své země jen proto, že jim v tom bílí Češi zabránili.” Situace zašla tak daleko, že ruská prokuratura v srpnu podala žalobu požadující zákaz distribuce videohry v Rusku. Zpravodajský, původně ruský, server Meduza uvedl, že důvodem podle vedoucí společné tiskové služby petrohradských soudů Darie Lebeděvové bylo, že „Last Train Home obsahuje nepravdivé informace o činnosti orgánů během občanské války a vzdoruje hodnotám tradiční ruské společnosti.”
Není to ale jediné setkání našeho herního průmyslu s Ruskem. Počin s vojenskou tematikou z dílny Bohemia Interactive s názvem ArmA 3 se dokonce objevil v ruské státní televizi Pervyj Kanal. Několik záběrů z ní totiž televize použila ve své reportáži, která oslavovala ruské válečné hrdiny. Scéna byla do reportáže údajně vložena omylem.
Nejznámější díla sklízejí kladné body
Čemu se ale negativní kritiky dostává o dost méně, je slavné dílo Kingdom Come. „Česká společnost zrekonstruovala značný kus své historické zahrádky,” popisuje hru Katharine Vinerová v magazínu The Guardian. Ukazuje tak na to, že Kingdom Come: Deliverance, vytvořený herním studiem Warhorse v roce 2018, se vyznačuje snahou o zachycení historických reálií českých zemí za vlády Lucemburků. Její děj se odehrává v roce 1403 a pojednává o příběhu kovářského syna Jindřicha, který se snaží pomstít smrt svých rodičů.
Kingdom Come sklidil převážně pozitivní ohlasy u nás i v zahraničí. „Velké množství questů (úkolů, pozn. red.) udržuje děj zajímavý. Od velkých bitev a obléhání hradů až po klidnější aktivity, jako je lov, urovnávání sporů a vykrádání vinných sklepů pro opilé lordy,” hodnotí hru recenzent Andy Kelly na internetovém portálu PC Gamer. Dílu udělil hodnocení ve výši 84 procent. Právě díky zájmu hráčů se od vydání díla do října letošního roku povedlo prodat celých šest milionů kopií. Není tak divu, že už v dubnu bylo oznámeno, že hra dostane pokračování. Plánované datum vydání je v únoru následujícího roku.
V přibližně stejnou dobu má vyjít i čtvrtý díl oblíbené série Mafia. Ta započala v roce 2002 hrou s názvem Mafia: The City of Lost Heaven. Po úspěchu se hráči následně mohli dočkat několika dalších dílů. Série byla původně dílem české pobočky 2K Czech (dříve Illusion Softworks, pozn. red.), pod jejíž taktovkou vznikly první dva díly. V roce 2017 se ale 2K Czech sloučilo s americkým studiem Hangar 13. Třetí Mafii měla ještě rok na starosti česká pobočka firmy. Následně se však vývoj přesunul do USA, kde také pracují na již čtvrtém pokračování s názvem Mafia: The Old Country. Děj původní Mafie byl zasazen do fiktivního města během Velké hospodářské krize. Ta probíhala během 30. let 20. století ve Spojených státech. Odehrává se tam spor mafiánských rodin, a tak je hra plná zbraní, rychlých aut a soubojů s tamní policií.