České Švýcarsko začíná zelenat, turistům ovšem stále hrozí úrazy
V lesích Národního parku České Švýcarsko se po požáru v roce 2022 začíná obnovovat vegetace. Na kompletní otevření si ale návštěvníci ještě pár let počkají. Na jedné z nejlákavějších turistických stezek totiž stále hrozí nebezpečí.
Ničivý lesní požár v Českém Švýcarsku pohltil přes 13 % parku o rozloze osmdesáti kilometrů. Oheň zničil i několik domů v blízké vsi Mezná, a kouř byl tehdy cítit až na Vysočině. V některých částech lesa jsou dodnes vidět stopy popelu a prachu. Kompletní uhašení nejrozsáhlejšího požáru novodobé české historie trvalo tři týdny a vystřídalo se u něj přes 6000 hasičů.
Zelená roste sprintem
Vědci Botanického ústavu Akademie věd zveřejnili v březnu na platformě YouTube časosběrné video. Skládalo se z desítek fotografií pořízených od dubna do listopadu 2023. Na nejzasazenější části parku detailně zaznamenali obnovu zeleně a dřevin, která na území začala rašit už po půl roce od požáru.
„Na jaře 2023 se plochy začaly zbarvovat do zelena, jak postupně vyrůstaly mechorosty. Později se objevily byliny. Z dřevin se první ukázaly semenáčky bříz,“ popsal Botanický ústav Akademie věd v popisku pod videem. V časosběru je vidět, jak se rostliny úspěšně vyrovnávají se suchou půdou.
Většina odborníků v souvislosti s ničivým požárem na severu Čech upozorňuje na neuvěřitelně rychlý růst vegetace, hlavně stromů břízy. Po disturbanci (dočasná změna v ekosystému, pozn. red.) se ale děje zcela přirozeně, i když vypadá neuvěřitelně. „Rychlý růst mě nepřekvapil. S disturbancemi máme vědecké zkušenosti. Nevnímáme je jako katastrofu, ale jako přirozený proces. Obnova je vždy velmi rychlá,“ říká odborný asistent na Kadeře fyzické geografie Ostravské univerzity Jan Lenart.
Nebezpečná atrakce
I když je většina parku po požáru přístupná, jeden z hlavních turistických taháků dveře veřejnosti neotevřel. Edmundova soutěska prochází kaňonem řeky Kamenice, přičemž dvě části se plují v lodičkách po samotné řece. Právě ta je uzavřena kvůli stále hrozícímu nebezpečí pro turisty.
„Došlo ke shoření většiny stromů a bohužel i k narušení skalních bloků. Skály, stromy, případně i zemina mohou spadnout do samotné soutěsky,“ vysvětlil vedoucí oddělení péče o les Českého Švýcarska Robert Mareš pro Seznam Zprávy.
„Situace je samozřejmě špatná, protože hlavní finanční příjem byl právě z Edmundovy soutěsky,“ dodává. Podle něj bude uzavřená zhruba tři roky. Hlavní turistická sezóna se začíná rozjíždět, ale je jasné, že na lodičky po Kamenici se návštěvníci ještě dlouho nepodívají.