Češi nejplešatějším národem. Vypadávání vlasů trápí i mladé muže
Dvaadvacetiletého studenta Jana trápí řídké, slabé vlasy více než dva roky. Na jejich padání si už zvykl, ale tento rok zaznamenal také ustupující vlasovou linii a tím pádem zvyšující se čelo. „Maskuju to sčesáním jednotlivých pramínků do stran, ale docela neúspěšně,“ svěřuje se.
Podobná trápení s vlasy zažívá velká část pánského osazenstva všude ve světě. Zvláště pak v České republice, kde je podle studie World Population Review kolem 43 procent mužů plešatých nebo v procesu, kdy o vlasy přicházejí. „Jeden z důvodů, proč se Češi umístili na první příčce v mužské plešatosti, může být strava,“ konstatuje dermatoložka Jana Kellerová, čímž poukazuje na různé omáčky a masitá jídla nejen z české kuchyně.
Její slova potvrzuje i sám Jan. „Ve dvaceti jsem nastoupil na vysokou školu, hodně se věnoval učení a nezbývalo mi moc času, abych si uvařil plnohodnotné jídlo. Ne, že by se to od té doby výrazně změnilo,“ přiznává. „Do toho jsem začal kouřit, což mým vlasům taky moc nepomohlo. Snažím se je aspoň mýt kvalitním šamponem a občas si zajdu k holiči, aby mi poskytl lepší péči,“ dodává.
Velkou roli hraje estetika
Na vypadávání vlasů má značný vliv stres. V důsledku uvolňování stresových hormonů mohou vlasové kořínky získávat méně energie a následně rychleji vypadávat. Ve zdraví vlasů hrají klíčovou roli také vitaminy a minerály – jejich nedostatek může zapříčinit pomalý růst a ztrátu pevnosti vlasových pramenů. Kvůli nesprávnému používání drogistických přípravků dochází například k lámání.
O míře padání vlasů rozhoduje i dědičnost, proto se plešatění často předává z generace na generaci a objevuje v určitém věku. Podle dermatoložky Nadezhdy Brabcové se u mužů jedná v 80 procentech o situaci, kdy jim vlasy postupně řídnou z horní a přední části hlavy. „Způsobuje to genetická citlivost na jeden hormon odvozený od testosteronu,“ uvádí lékařka na svém webu.
Také kolečko na temeni nebo kouty nevypadají na pohled hezky a mužům nedodají příliš sebevědomí. Pětadvacetiletý Denis z Prahy se tak před rokem uchýlil k radikálnímu řešení, když lidé stále častěji upozorňovali na jeho vlasový problém. Rozhodl se, že ho natrvalo zažehná. Jak pro estetiku, tak své psychické zdraví. „Oholil jsem si hlavu. Sice jsem řídnutí zaznamenal už dřív, ale neřešil jsem to. Impuls mi dalo až okolí a posměšky ostatních,“ popisuje svou motivaci s tím, že se nyní cítí mnohem lépe.
Druhá šance
Způsobů, jak zabránit či alespoň zpomalit řídnutí vlasů, existuje více. Třicetiletý Miroslav z Broumova zakusil léčebnou proceduru, která mu obnoví vlasový porost zcela – transplantaci vlasů. Tato metoda patří podle odborníků mezi nejčastější možnosti léčby. „Velmi efektivní se jeví hlavně robotická transplantace,“ zmiňuje vedoucí oddělení dermatologie Health+ Lucia Mansfeldová. Robot totiž zajistí preciznější odběr a případně lépe odstraní nepřesnosti při vkládání vlasů.
Miroslav své plešatění dříve neřešil, ačkoli ho doprovázelo už od dvaceti šesti let. Jen ze zvědavosti projížděl stránky různých klinik, které svým klientům pomocí přenosu vlasových štěpů navracejí hustou kštici, a u některých zanechal kontakt. Nedávno nastal zlom. Šlo víceméně o shodu náhod. „Zničehonic se mi ozval český delegát z jedné turecké kliniky, zda bych měl zájem o zákrok,“ osvětluje s tím, že v jeho případě se jednalo o manuální transplantaci.
Vlásek po vlásku
Vše začalo konzultací s lékařem, kdy se Miroslav dozvěděl veškeré podrobnosti o průběhu transplantace. Protože celou dobu probíhá v anestezii, pacienta nastřelování jednotlivých pramínků nebolí. „Doktor mi namaloval čáru podle tvaru obličeje, po níž má vést vlasová linie, a šel jsem na sál. Oholili mi hlavu a začali s lokální anestezií,“ vypráví.
Dostal několik vpichů do vrchní části hlavy a pomocí další injekce mu byla aplikována látka na roztáhnutí kůže. „Následně mi pomocí speciálního strojku otevřeli vlasové kanálky a umrtvili i zadní část hlavy,“ uvádí s tím, že popsané zákroky trvaly tři hodiny.
Po dvacetiminutové pauze na oběd následovalo dalších pět hodin výkonu, při němž specialistky Miroslavovi odebraly vlasové kořínky z týlu a jeden po druhém je ručně vkládaly na transplantovanou oblast. „Přesunuly mi jich čtyři tisíce,“ upřesňuje.
Co se týče finančního hlediska, klient za zákrok běžně zaplatí 50 až 100 tisíc korun. „Cena se odvíjí od transplantované plochy, ta určuje množství práce,“ objasňuje chirurg a specialista na vlasové transplantace Tomáš Herma z Perfect Clinic.