Černobyl láká davy turistů. Z radiací zamořené oblasti se stala populární destinace
Málokdo by v letech po černobylské havárii čekal, že se z Černobylu jednou stane vyhledávaná turistická atrakce. V roce 2011 ale ukrajinská vláda jednu z nejradioaktivnějších oblastí světa oficiálně otevřela pro veřejnost. Od té doby ji navštívily stovky tisíc zvídavých turistů z celého světa. Nechybějí mezi nimi ani Češi. „Je to asi lidská přirozenost, pídit se po různých tajemstvích a záhadách. To může na první pohled nabízet právě oblast Černobylu, o které kolují mýty, jako například o výskytech zmutovaných zvířat či nejrůznějších anomáliích,“ říká student Karel Macík (24), který Černobyl navštívil vloni na jaře. Jak se ale mohl přesvědčit, nic z podobných legend ve skutečnosti není pravda. V zóně se nepohybují mutanti, ale běžná zvěř.
Část Pripjati stále funguje
V Černobylu žijí znovu i lidé. Jde o dělníky pracující na výstavbě sarkofágu nad někdejším reaktorem. Po explozi v roce 1986 oblast Černobylu zamořilo velké množství radiace, která z místa výbuchu dodnes uniká. Proto byla poškozená budova zakryta masivním sarkofágem z oceli a betonu. K němu je skupinám povolen přístup na nějakých dvacet metrů. „Zajímavé je, že podle průvodců je povolen vstup jednotlivcům s doprovodem i dovnitř sarkofágu. Na to je ale potřeba týdenní školení,“ říká Macík. Jak se na místě dozvěděl, zůstávají zde stále oblasti, kam se nesmí, jako například silně zamořený Rudý les. „Radioaktivita je na většině míst již velmi malá, člověku téměř neškodná. Na dozimetrech (měřič radioaktivity pozn. redakce), které nám propůjčili průvodci, jsme naměřili větší množství radiace jen na soše Lenina v Pripjat´i,“ vysvětluje středoškolský učitel Tomáš Botlík (26). Ten navštívil bývalou jadernou elektrárnu a takzvané město duchů letos v lednu.
Právě město Pripjat´, které se nachází poblíž elektrárny, bývá hlavním lákadlem pro turisty. Kvůli radioaktivitě bylo kompletně evakuováno, lidé si s sebou mohli vzít jen to nejdůležitější, vše ostatní museli ponechat na místě. „Jel jsem do Černobylu především kvůli Pripjati. Přestože nejsem fanoušek urbexu (prozkoumávání opuštěných měst a budov pozn. redakce), není na světě mnoho mrtvých měst, obzvlášt´ pak takhle zachovalých,“ přiznává Novák. Od průvodců se dozvěděl, že jde o jedno z nejmladších opuštěných míst na světě. Zároveň ale jisté části města znovu fungují. Jsou zde ubytováni ti, kteří pracují na stavbě sarkofágu kolem elektrárny.
Tajemná atmosféra téměř vymizela
Návštěvníci, kteří do Černobylu cestují kvůli jeho tajemné atmosféře, mohou být ale i zklamaní. Jako třeba student Blahomír Donát (22). Jeho záliba v záhadách byla jedním z hlavních důvodů, proč se k jaderné elektrárně a Pripjati vloni v srpnu vydal. „Nakonec jsem byl zklamaný, protože místo kvůli turistům ztratilo záhadnou atmosféru,“ vypráví Donát. Černobyl navštíví každý den v průměru zhruba dvě stovky lidí. Nemluvě o velkém množství lidí pracujících na sarkofágu. Oblast tak opět částečně žije, což ji ale připravilo právě o záhadnou atmosféru. „Nicméně i nadále to tam působí dosti depresivně,“ přiznává Donát.