Ceny porcí v menzách stoupají. Zájem studentů ale zůstává stejný
Stravovací zařízení zvaná menza jsou mezi mladými lidmi oblíbené díky nízkým cenám. Kristýna Pospíšilová (20) z Vysokéškoly ekonomické v Praze se tam chodí stravovat už od prvního ročníku studia. „Naše fakulta má vlastní menzu, takže této možnosti využívám. Líbí se mi, že si mohu vybrat z více variant jídel,“ vysvětluje. Od návštěv ji neodrazují ani rostoucí ceny. „Obědy v jídelně mě vyjdou daleko levněji, než kdybych chodila každý den do klasické restaurace v centru, kde se cena jedné porce pohybuje kolem dvoustovky,“ říká Pospíšilová.
Pravidelným návštěvníkem menzy je také student Daniel Čadek (23). Ten oceňuje výhodnější ceny díky studentským slevám. Za jedno jídlo v menze zaplatí přibližně 120 korun. „Na obědy chodím do Technické menzy. Dříve jsem jedl spíše ve fastfoodech, ale tato možnost se mi vyplácí více. Nejen kvůli rostoucím cenám, ale i zdravějším surovinám,“ líčí Čadek.
Slevy pomáhají
Ceny v menzách za poslední rok stouply přibližně o 20 až 30 korun. Podle vedoucích oslovených jídelen ale narůstající inflace jejich návštěvnost nijak výrazně neovlivňuje. Například pobočka Právnické fakulty denně vydá až tisíc porcí. „Vzhledem k současné situaci se naše ceny zvýšily, ale zájem nijak neupadá,“ uvádí vedoucí Helena Kyselová. Plná cena jednoho jídla se zde pohybuje kolem 130 korun. „Studenty oběd vychází levněji díky slevám. Záleží na tom, jaké jídlo si vyberou, nabízíme ze čtyř možností včetně porce pro vegetariány,“ doplňuje.
Výrazné změny v zájmu o stravování nepozoruje ani Dagmar Pokorná, která působí jako vedoucí menzy Trója. „Poptávka po našich službách zůstává přibližně stejná. Jedinou výjimkou byla koronavirová krize. Stálí strávníci se ale po čase zase vrátili,“ vysvětluje. V menze Kajetánka došlo podle vedoucího Stanislava Brázdy dokonce k mírnému zvýšení počtu hostů. „Dočasně k nám chodí i děti z nedaleké školky,“ tvrdí Brázda a dodává, že i přes růst cen si na počet návštěv nemůže stěžovat.
Hitem je smažený květák
Kyselová z Právnické fakulty uvádí, že se návštěvnost jídelny odvíjí také na konkrétním dni v týdnu. „Nejméně lidí chodí v pátek, protože má většina studentů toho dne volno,“ tvrdí vedoucí zařízení a doplňuje, že hosté mají velký zájem například o smažený květák.
Na rostoucí ceny obědů mají vliv náklady na potraviny a energie. V jednotlivých zařízeních se ale liší. „V Technické menze patřící ČVUT studenti zaplatí za jednu porci v průměru 95 korun, běžní strávníci kolem 125,“ popisuje mluvčí Českého vysokého učení technického Kateřina Veselá.
Naopak v menze České zemědělské univerzity utratí host za jednu porci přibližně 100 korun. Podle jejího ředitele Jiřího Macouna se dá předpokládat, že ceny v nadcházejících měsících porostou v návaznosti na inflaci.