Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky
Holubí trus poškozuje památky Zdroj: Ideogram.ai

Část veřejnosti opeřeným bezdomovcům křivdí. Skutečným problémem je jejich trus

Holubi se stali neodmyslitelnou součástí pražského městského života. Ačkoli tito ptáci sami o sobě nejsou nebezpeční, jejich trus poškozuje památky a představuje hygienické riziko. Město se rozhodlo přistoupit k regulaci jejich počtu prostřednictvím zřizování holubníků, které mají pomoci zmírnit problémy způsobené přemnoženými hejny.

Často bývají spojováni s přenosem nemocí na člověka, ačkoli odborníci tvrdí, že toto riziko je v případě holubů někdy přeceňováno. „Jsem velký zastánce holubů domácích, i když vím, že velká část společnosti je nemá v oblibě kvůli mýtům, které o nich kolují,“ říká Adéla Pexová, bývalá pracovnice záchranné stanice pro volně žijící zvířata v Praze. Podle ní jde o „laskavé ptáky“, kteří nemají příliš velké zastání.

Spousta lidí věří, že holubi jsou přenašeči různých nemocí. Podle odborníků však sami o sobě nebezpeční nejsou. Problém přináší jejich trus, který znečišt´uje veřejné prostory a historické památky. „Trus obsahuje bakterie a plísně, které mohou mít negativní dopad na lidské zdraví, zejména na osoby trpící respiračními problémy,“ píše se na webu prolekare.cz. Kromě toho je holubí trus živnou půdou pro parazity.

V reakci na přemnožení holubů a problémy s jejich trusem Praha zřídila několik holubníků, které mají regulovat počet těchto živočichů. Jedním z nich je zařízení na půdě domu poblíž Mariánského náměstí, které nabízí holubům bezpečný prostor pro hnízdění. Tento projekt se inspiroval zkušenostmi z jiných evropských měst, jako jsou Berlín nebo Vídeň. Městský holubník v centru Prahy má kapacitu pro 150 tvorů.

„Městské holubníky jsou uměle vytvořeným prostředím nabízejícím holubům vhodná místa k hnízdění. Jejich cílem je koncentrovat co největší počet v nich hnízdících ptáků. Přičemž obsluha těchto holubníků zajišt´uje, aby zde opeřenci nevyhnízdili. Sterilizují jim zárodky ve vajíčkách či vajíčka vyměňují za atrapy. To by mělo vést k snížení počtu městských holubů,“ říká ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Ohledně případného snížení počtu holubů v ulicích koluje mezi lidmi i apel tyto živočichy nekrmit. „Myslíme si, že krmení holubů nemůže nijak vadit. Valné většině lidí to dělá radost a opeřencům to nijak neškodí. I kdyby se nekrmili, jsem přesvědčený, že by to nevedlo ke snížení jejich počtu,“ dodává Stýblo.


Marek Fátor
Marek Fátor
Jsem studentem druhého ročníku. Zajímám se o společenská a politická témata. Ve volném čase nakupuji dekorace do domácnosti, čtu nebo se starám o pokojové rostliny. Mým snem je zajít na pivo s Miroslavem Kalouskem.
Další články autora