Čaroděj Kajtek je slibný snímek, režisérka však podcenila finále
Po loňské premiéře v Polsku vstoupil dobrodružný snímek Čaroděj Kajtek nedávno také do českých kin. Film podle stejnojmenné knižní předlohy natočila režisérka Magdalena Lazarkiewiczová. Divácky nenáročný děj doplnila o pestrou výpravu a nechyběly ani speciální efekty, ovšem klasický pohádkový závěr snímku příliš neprospěl. České publikum může potěšit záporná postava v podání Martina Hofmanna.
„Chci, žádám, rozkazuji,“ to jsou tři slova, která mladému hlavnímu hrdinovi Kajtkovi v podáníEryka Biedunkiewicze dají kouzelnou moc, se kterou dokáže prakticky cokoliv. V tu ránu se z něj může stát gentleman v luxusně vypadajícím smokingu, ocitne se na střeše jedoucí tramvaje, nebo zesměšní protivného učitele před celou třídou. Přitom Kajtek působí jako obyčejný chlapec, který dovádí se spolužáky a tropí různé klukoviny. Na druhou stranu ale mladík uvnitř sebe skrývá velký smutek – jeho matka zemřela během pokusu zkonstruovat stroj na nesmrtelnost, který měl mrtvé přivést zpět k životu, ovšem v podobě hologramů.
Knihu Čaroděj Kajtek napsal v roce 1935 polský spisovatel, pediatr a pedagog Janusz Korczak, který během druhé světové války zemřel ve vyhlazovacím táboře Treblinka. Režisérka Lazarkiewiczová snímek zasadila přibližně do doby, kdy původní autor Čaroděje Kajtka napsal, tedy do první poloviny dvacátého století. To dokazují nejen dobové kostýmy všech herců, ale i ostatní použité rekvizity. Například zmíněný stroj na nesmrtelnost vypadá jako stará promítací kamera z doby, kdy tyto technologie teprve začínaly.
Odvrácená strana magie
Nejznámějším kouzelnickým příběhem je bezpochyby knižní a filmová série Harry Potter z pera anglické spisovatelky J. K. Rowlingové. Na rozdíl od slavného čaroděje s kulatými brýlemi, nemá mladý Kajtek možnost navštěvovat Školu čar a kouzel v Bradavicích. Magii se proto musí učit na vlastní pěst, ovšem mnohdy se stane silnější než on. Kajtkovy kouzelnické triky tak místy působí spíše jako náhoda.
Mladík navíc brzy zjistí, že s nevšední silou přichází i zodpovědnost a snadno se může stát, že ho donutí páchat špatné věci. Největší boj svádí Kajtek s pocitem bezmoci, když svou matku nedokáže přivést zpět mezi živé. Nakonec podlehne pokušení postavit se smrti, čímž se stane snadným terčem pro temnou stranu magie. Začínající osmnáctiletý herec Eryk Biedunkiewicz si se svou první rolí v celovečerním filmu poradil s lehkostí a přesvědčivostí. Letos se dokonce objevil i v dalším historickém snímku, Povstalec 1863.
Antagonista s nevyužitým potenciálem
Hlavní zápornou roli ztvárnil český herec Martin Hofmann, který letos zazářil například v úspěšném filmu Jiřího Mádla Vlny coby novinář Luboš Dobrovský. Ve snímku Čaroděj Kajtek se Hofmann objevil jako zlý černokněžník.
Tajemný muž v jeho podání už svým vzhledem sliboval silný divácký zážitek. Zahalený do černého hábitu, zjizvená žilnatá kůže na obličeji, a jeho pouhá přítomnost zvedá v tiché ulici poryv větru. Svým počínáním se snaží černokněžník mladého Kajtka zlákat na temnou stranu magie a získat stroj na nesmrtelnost pro sebe. Potenciál této postavy však ve filmu nebyl plně využit. Černokněžník nemá jméno a, jak to u záporných postav většinou bývá, jeho hlavním cílem je získání nesmrtelnosti a s tím i moci. Ovšem během celé dějové linky není představen jeho motiv, ani odkud přišel. Jako by tato postava ve filmu byla jen proto, aby splnila standard „záporáka”, který stojí proti hlavnímu protagonistovi.
Ani konec filmu nepřinesl uspokojení. Obešel se bez očekávaného závěrečného souboje a finále tak působí uspěchaně a neoriginálně. Čaroděj Kajtek je velice pohledný snímek, at´ už se jedná o výpravu, povedeně ztvárněnou kouzelnou atmosféru, hudbu s tajemným podtónem nebo speciální efekty. S přihlédnutím na děj ovšem režisérka a zároveň spoluautorka scénáře Lazarkiewiczová film ukončila až příliš idealistickým způsobem, což snímku výrazně ubralo na jeho výsledné kvalitě.