Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky
Zatímco koleje jsou často levnější variantou, sdílené byty mohou nabídnout větší soukromí a pohodlí. Zdroj: Profimedia

Byt, kolej, nebo Domov mládeže? Jak a za kolik bydlí studenti v Praze

Najít kvalitní a cenově dostupné ubytování v Praze bývá pro studenty oříšek, zvlášt´ když kapacity kolejí pravidelně nestačí a ceny nájmů v bytech stoupají. Pro studenty vyšších odborných škol existuje možnost v podobě Domova mládeže Lovosická na Střížkově, kde lze ve srovnání s vysokoškolskými kolejemi nebo byty i za nízkou cenu bydlet komfortně.

Praha přitahuje desetitisíce studentů z celé republiky i ze zahraničí a poptávka po studentském bydlení často výrazně převyšuje nabídku. Tento problém se dotýká nejen kapacit kolejí, ale i cen na trhu s nájemními byty, což studenty nutí hledat kompromisy mezi kvalitou a cenou.

Koleje vs. byty

Zatímco koleje jsou často levnější variantou, sdílené byty mohou nabídnout větší soukromí a pohodlí. „Nestihla jsem se přihlásit na koleje. Navíc bych se na koleji asi nedokázala učit, protože bych sdílela pokoj s někým, koho neznám. Na bytě jsem s lidmi, které znám a mám pokoj jen pro sebe,“ vysvětluje Ema Rosnerová, která na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy studuje druhý rokem všeobecné lékařství.

Přiznává však, že tato volba má i své nevýhody: „Cena je mnohem vyšší než na koleji.“ Za samostatný pokoj si platí 7 900 korun měsíčně. Najdou se proto i tací, kteří preferují nižší náklady na úkor komfortu.

Anna Hinterreiter, studentka Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, platí za kolej, kterou má v areálu školy, přibližně 126 korun za noc, což je v porovnání s předchozí studentkou zhruba třikrát méně. Za málo peněz ale také málo muziky. „Hlavní problémy jsou ve stavu budovy. Od začátku semestru dvakrát přestala fungovat světla, na kuchyňce je pouze jedna funkční plotna a celkově je stav nic moc,“ popisuje.

To, že podmínky na některých kolejích nejsou ideální, potvrzuje i případ ze Strahova. Koleje Českého vysokého učení technického v Praze měly od léta 2022 opakovaně problémy s výskytem štěnic. Někteří studenti se kvůli tomu rozhodli přestěhovat na jiné koleje. Situace na Strahově tak ukazuje, že kvalita ubytování se může výrazně lišit i mezi jednotlivými kolejními areály.

„Štěnice pořád jsou, dokonce mám aktuální zkušenost na vlastním pokoji. Ale je to pár pokojů na každým bloku a řeší se to postřikem od deratizační firmy. Takže se na to tady nekašle, snaží se to vyhubit,“ říká student ČVUT Vojtěch Vlk.

Komfort za cenu, která nemá konkurenci

Pokud však člověk nestuduje na vysoké, ale pouze na vyšší odborné škole, nemusí se spoléhat pouze na klasické koleje. Domov mládeže Lovosická na Střížkově nabízí ubytování pro studenty s nájmem 1 550 korun za měsíc.

Student Vyšší odborné školy publicistiky Marek Pulda, který zde bydlí, si pochvaluje moderně zrekonstruované pokoje, přátelskou atmosféru a dostupnost veškerého potřebného zázemí. „Můžu s klidem říct, že to byla správná volba. Pokoje jsou vybavené a mám tady všechno, co potřebuji. Prostředí je velmi milé,“ říká.

Jedinou nevýhodu vidí v přísnějším režimu, protože kolej je primárně určena středoškolákům. „Musíme posílat omluvenky při pozdějších příchodech a po jedné hodině ráno se budova zavírá, ale za tu cenu je to opravdu maličkost,“ dodává Pulda.

Na rozdíl od klasických vysokoškolských kolejí, které spravují jednotlivé vysoké školy, spadá Domov mládeže Lovosická pod správu Hlavního města Prahy jako příspěvková organizace. Jeho provoz a modernizace jsou financovány z rozpočtu Hlavního města Prahy, které poskytuje prostředky na energie, vybavení a rekonstrukce.


Petr Riska
Petr Riska
Studuju druhý ročník Vyšší odborné školy publicistiky a mám rád sport.
Další články autora