Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Bydlení zdarma výměnou za hlídání kočky a zalévání kytek. Vyzkoušejte housesitting

Klasickým hotelům a Airbnb přibývá nová konkurence, takzvaný housesitting. Je to nová forma bydlení zdarma spojená s hlídáním domu a často i domácích mazlíčků. Majitelům domu, kteří odjíždějí na delší dobu, může housesitting vyřešit problém s tím, kdo se jim o domácnost postará. Výhodou pro nové nájemníky zase je, že se na daném místě cítí víc jako doma a mohou lépe poznat cizí zemi.

Michaela Nováková (41) poskytuje svůj dům na okraji Prahy housesitterům už čtyři roky. S manželem rádi odjíždějí na delší cesty do zahraničí, ale ne vždy s sebou mohou vzít i svého psa. Dřív ho nechávali u rodičů, situace se ale změnila. „Rodiče si pořídili nového psa, který se s naším úplně nemusí,“ vysvětluje Nováková. Ta má kromě psa ještě želvy a rybičky a psí hotel tak pro Novákovi nebyl řešením. Nakonec se proto rozhodli právě pro housesitting, který nejvíc vyhovoval jejich potřebám.

Dohled a povinnosti

Hlídání domu je spojené s řadou povinností a je na majiteli nemovitosti, aby určil, kolik jich bude a jaké. Nejčastěji mají dočasní obyvatelé domácnosti na starosti právě zvířata, zalévají květiny, vybírají poštu a musí pravidelně komunikovat s majiteli. Byt či dům by neměli opouštět na delší dobu a důležité je hlavně vrátit ho v takovém stavu, v jakém ho dostali.

Odjet na zahraniční cestu s tím, že se lidem o dům stará cizinec, ale není jen tak. „Je to podobné, jako když vybíráte nového zaměstnance do firmy. Lidé se ozvou a podle toho, co o sobě napíší, si začnete utvářet první obrázek. S těmi, kteří nás zaujmou, a cítíme, že by to šlo, se sejdeme u nás doma. To poznáte, že člověk nemá zvířata rád, či ho nezajímají. Ti, které nakonec vybereme, se k nám stěhují pár dní předtím, než odjíždíme. Chceme, aby si na ně zvykl pes, a vše jim v klidu ukážeme,“ popisuje Nováková.

Housesitting je také vhodný pro lidi, kteří musí často jezdit na pracovní cesty. Místo hotelu se na místě nastěhují do domu, o který se starají, jako by byli doma. To využívá i Linda Martišková (27) s manželem. Oba pracují v online marketingu a je jim jedno v jaké zemi zrovna jsou. Celý koncept housesittingu vnímají jako projev obrovské důvěry. „Myslím si, že u nás v Česku je trošku problém s důvěrou. Že ji máme celkově v sebe navzájem nízkou, což tento způsob bydlení neusnadňuje,“ myslí si Martišková. Tuto formu ubytování proto využívají hlavně v zahraničí, protože lidé v Čechách ho zatím moc neznají.

Jak na housesitting
Je lepší začít s lidmi ve svém okolí. Zkuste svěřit nejprve dům a domácí mazlíčky na pár dní známým či kamarádům. Dům na housesitting můžete najít např. na stránkách TrustedHousesitters, HouseCarers nebo Mindmyhouse. V ČR můžete housesitting hledat i přes facebookovou skupinu.

Krádeže jsou výjimečné

Martišková také dodává, že pocit, kdy jim někdo věřil a svěřil jim svůj dům, by přála zažít každému. „Někdo nám dal důvěru, abychom se postarali o jejich miláčky. Je to ukázka lidskosti. Dovedu si představit, že zase já v budoucnu, až budu mít dům a zvířata, tak to ráda pošlu dál. Vrátím to jiným generacím nebo cestovatelům, jako jsem teď já a můj manžel,“ vypráví Martišková.

Ne vždy jde ale vše podle ideálního scénáře. Nájemníci mohou například odjet neočekávaně dříve, než slíbili. „Dále se také musíte smířit s tím, že když se vrátíte, ne vše, je na svém místě tak, jak jste zvyklí. Lidé nevědomky dají věci jinam či je přeskládají k obrazu svému. Leckdy si i myslí, že i pro vás to tak přece bude lepší. Není to nic hrozného, během pár dní si vše srovnáte,“ upozorňuje Nováková.

V krajním případě mohou majitelé najít dům vykradený nebo bez domácího zvířete. Zatímco majitelé, kteří se rozhodnou pronajímat svoji nemovitost přes Airbnb, mají v rámci této platformy proti podobným událostem zajištěné alespoň základní pojištění, u housesittingu si majitel musí vše zajistit sám. Případy, kdy host takto extrémně naruší hostitelovu důvěru, jsou ale výjimečné.

Článek vznikl ve spolupráci VOŠP a AVPO ČR.