Bojovnice na kurtu i mimo něj. Serena Williamsová končí
Svůj nejspíš poslední míček na profesionálním okruhu odehrála Serena Willamsová (40) na domácím hřišti – v New Yorku na US Open. I přes prohru s Australankou Ajlou Tomlajanovicou odcházela z kurtu ve Flushing Meadows s velkým potleskem a k tomu jí hrála skladba od oblíbené popové zpěvačky Tiny Turner – The Best. Během loučení hvězdná tenistka děkovala rodině, a hlavně starší sestře. Právě Venus Willamsová (42) byla pro Serenu vzorem a společně dokázaly zvítězit na řadě deblových turnajů. „Kdyby nebylo tebe, nikdy bych tu nestála. Nikdy bych nebyla Serenou,“ prohlásila tenistka v slzách. K oslavě se přidala například i bývalá první dáma Spojených států amerických Michelle Obamová, která ve svém twitterovém příspěvku označila Serenu jako jednu z nejlepších ženských sportovkyň všech dob. K srovnání rekordu slavné tenistky minulosti Margaret Courtové chybí Sereně jediný grandslamový titul. I přes velkou touhu rekord srovnat je podle tenistky nepravděpodobné, že by se na kurt někdy vrátila.
Nejvlivnější ženy planety
Serena svou sportovní dráhu, během níž si na odměnách z turnajů vydělala téměř 95 milionu dolarů (v přepočtu 2 319 900 000 korun), začala už v roce 1995 jako čtrnáctiletá. Svůj první titul získala v roce 1999 na US Open, kde ve finále porazila švýcarskou tenistku Martinu Hingisovou. Stala se tak první Afroameričankou od roku 1958, která si připsala tento úspěch. Během let 1999–2017 přidala do své sbírky dalších 22 grandslamových titulů. Podle ní je v tenisovém žargonu pojmenovaný i takzvaný „Serena Slam,“ fráze pro vítězství čtyř po sobě jdoucích velkých turnajů. Ve sbírce jejích úspěchů nechybí ani čtyři zlaté olympijské medaile.
Své tituly získala i přes četná zranění a další zdravotní komplikace. Například v roce 2017 na Australian Open dokázala vyhrát i přesto, že již byla těhotná. Svojí bojovností, zápalem a průbojností inspirovala mnoho mladých dívek a na žebříčku 100 nejvlivnějších žen planety za rok 2019 podle časopisu Forbes obsadila 85. místo.
Mimo kurt je Serena silnou zastánkyní práv žen a menšin. Na sociálních sítích hlasitě podporovala například hnutí Black Lives Matter. Vede i organizaci Serena Willams Foundation, která podporuje výstavbu škol v rozvojových zemích a sama se v roce 2011 stala velvyslankyní dobré vůle UNICEF.
Konec rozmlácených raket
Rodačka z Michiganu byla na kurtu známá i svým prudkým, někdy až agresivním chováním. Příkladem může být její chování na US Open v roce 2018: ve finálovém utkání s Japonkou Naomi Osakovou po trestném gemu slovně zaútočila na rozhodčího Carlose Ramose a v průběhu utkání vzteky rozmlátila svou raketu o antuku. Po utkání pak rozhodčího označila za sexistu a rasistu. Za své chování dostala Williamsová od organizátorů pokutu 17 tisíc dolarů, tedy přes 400 tisíc korun.Dalším škraloupem do jejího sportovního renomé se stal turnaj v Indiana Wells. Zde se v roce 2001 měla Serena utkat se svojí starší sestrou Venus. Ta ovšem ze zápasu odstoupila pár minut před utkáním a fanoušci pak sportovkyně následně obvinili z manipulování výsledků turnaje. Obě sestry to rozhodně popřely, stejně jako jejich otec a trenér v jedné osobě Richard Williams (80).
Svůj tenisový konec Williamsová předem oznámila v srpnovém vydání časopisu Vogue. Důvodem je rodina, kterou chce se svým manželem Alexisem Ohaniem (39), mimochodem spoluzakladatelem sociální sítě Reddit, rozšířit. Pár má zatím společně pětiletou Olympii a rád by do rodiny přidal a vychoval dalšího potomka.