Americký fotbal v Česku roste pomalu, ale jistě, říká hráč Prague Lions
James Brooks, Američan žijící v České republice, má s americkým fotbalem bohaté zkušenosti nejen z rodné země, ale také z Německa, Polska a Japonska. Pozitivní ohlasy na Prahu ho přivedly k týmu Prague Lions, v němž je jedním z mála profesionálních hráčů. Brooks věří, že americký fotbal má v Česku potenciál k růstu.
Cesta Jamese Brookse do Prahy, byla, jak sám říká, do značné míry náhodná. „Předtím jsem hrál v Německu, Polsku a Japonsku. O Praze jsem slyšel hodně pozitivních věcí, tak jsem chtěl zjistit, o čem je všechen ten humbuk. Poslal jsem zprávy několika týmům v Praze, ale jediný tým, který mi odpověděl, byli Lions, a tak to všechno začalo,“ říká Brooks v rozhovoru pro Generaci20
Jak se dá srovnat hraní amerického fotbalu v USA a v České republice?
Úroveň je rozdílná. My, Američané, začínáme hrát fotbal mnohem dříve. Kultura amerického fotbalu v USA je obrovská a mnoho z nás má v rodině někoho, kdo ho hrál.
Jaké jsou největší rozdíly v tom, jak je americký fotbal vnímaný veřejností tady a ve Spojených státech?
Největší rozdíl spočívá v celkovém marketingu. V Evropě obecně není tento sport zatím tak rozšířený jako v USA. Ve Spojených státech ho vidíte všude. V Evropě jde o malou komunita, kterou si musíte sami najít.
Hrál jste také v Japonsku. Jaká to byla zkušenost?
V Japonsku jsem hrál rád, protože Japonci se opravdu snaží tu hru pojímat přesně tak, jak vypadá v USA. Za posledních 30–40 let investovali do špičkových trenérů a zázemí a to se projevuje ve vývoji hráčů i v investicích do tohoto sportu. Myslím, že hra roste i v Evropě, jen ne tak rychle. Japonci zavedli americký fotbal na středních a vysokých školách, a proto jsou o krok napřed ve srovnání s Evropou. Pokud by Česká republika dokázala najít způsob, jak začít vyučovat americký fotbal a organizovat soutěže na středních školách, hra by rostla exponenciálně. Talent tu je, podle mého názoru je to všechno o organizaci a o penězích.
Zmínil jste americké školy, vy jste právě ve špičkových univerzitních týmech hrál. Jak vás to formovalo jako hráče?
Univerzitní fotbal v USA má vlastní kulturu, která je oddělená od NFL i od jiných univerzitních sportů. Na mé univerzitě jsme hráli před 60 000 až 100 000 fanoušků každý zápas. Těžko se to vysvětluje. Vzpomínám na kontakty, které jsem mohl navázat, na trenéry, od kterých jsem se mohl učit, a na spoluhráče, se kterými jsem měl tu čest hrát.
Myslíte si, že popularita amerického fotbalu v Česku roste?
Roste pomalu, ale jistě. Díky Evropské lize fotbalu (ELF) dostali někteří čeští hráči příležitost hrát na vyšší úrovni, která vyžaduje větší soustředění, více tréninku a vážnější přístup k přípravě. Tento posun v mentalitě určitě pomůže hře růst. I bez ELF jsou čeští hráči vystaveni stále více americkému fotbalu. NFL má nyní více zápasů v Evropě a rozšiřuje tak mezinárodní povědomí o hře. Největší výzva bude, zda bude možné řádně financovat zařízení a organizovat lépe strukturované ligy, aby bylo možné poskytnout více příležitostí pro růst.
Jakou radu byste dal českým hráčům, kteří třeba sní o tom, že budou jednou hrát americký fotbal v USA?
Začněte brzy! Pokud začnete hrát ve 12 letech namísto v 15, dává vám to více času na rozvoj. Jsou tu opravdu talentovaní čeští hráči a někdy přemýšlím, jak daleko by mohli dojít, kdyby začali hrát dříve.