Americké univerzity v ČR lákají studenty na mezinárodní tituly nebo pobyty v USA
V České republice působí několik univerzit s americkou akreditací, které přinášejí model vzdělání podle standardů Spojených států. Oproti českým vysokým školám kladou důraz na individuální přístup nebo flexibilnější rozvrh. Mezi takové školy se v Česku řadí například University of New York in Prague (UNYP) nebo Anglo-American University (AAU).
Výuka na amerických univerzitách se zaměřuje na samostatnou práci a praktickou aplikaci vědomostí. Podstatným rysem je flexibilita studijního plánu, která studentům umožňuje samostatně si volit předměty. „Vybrala jsem si americkou školu hlavně kvůli individuálnímu přístupu a většímu důrazu na praxi. Mám pocit, že takové vzdělání mi poskytne lepší přípravu na reálný pracovní trh a umožní mi se prosadit i na mezinárodní úrovni,“ říká dvacetiletá studentka UNYP Michaela Havlová.
Otevřené dveře
University of New York in Prague (UNYP) nabízí bakalářské, magisterské i doktorské programy v oblastech jako psychologie, mezinárodní vztahy nebo obchodní administrativa.
V rámci bakalářského programu si studenti mohou vybrat mezi evropským a americkým titulem nebo mohou získat oba. Evropský bakalář trvá tři roky, zatímco americký čtyři. „Vybral jsem si americký model, protože získám titul bakalář (Bc.), ale také Bachelor of Arts (B.A.), který je mezinárodně uznávaný a obecně je přijímaný ve více zemích. Rád bych jednou vycestoval za prací a tento titul mi otevírá více dveří,“ říká student David Peterka.
Systém Anglo-American University (AAU) v Praze funguje podobně jako na UNYP. V rámci programů mohou studenti vybírat mohou z patnácti oborů.
Studenti na amerických VŠ si zpravidla vybírají hlavní obor (major) a často si přidají také vedlejší (minor). Obvykle také začínají s obecnějšími předměty, než se pro svůj hlavní obor rozhodnou. „Jako major jsem zvolila Business Administration, protože mi dává široké možnosti pro kariérní uplatnění,“ vysvětluje Havlová. „Obor je navíc velmi prakticky zaměřený. Máme přednášky od zkušených lidí z praxe a můžeme pracovat na různých projektech,“ doplňuje.
Studenti si navíc na škole mohou vytvořit sít´ kontaktů s lidmi z různých zemí a kulturních prostředí. Studenti obou zmíněných univerzit pocházejí z více než 80 zemí.
Možnosti studia v zahraničí
Americké univerzity v Česku často nabízejí možnost účasti na výměnných programech nebo zahraničních stážích v širším měřítku než české VŠ. Například UNYP má více než 20 partnerských univerzit ve Spojených státech. „V příštím semestru se chystám do Ameriky. Vždycky se mi líbil jejich styl výuky a teď si to můžu zažít na vlastní kůži. Chci vyzkoušet americký život. Bydlet na velkém kampusu a vykročit z komfortní zóny. Může mi to také pomoci s hledáním práce,“ popisuje Havlová.
Školné a finanční náklady
Jedním z velkých rozdílů mezi americkými a českými univerzitami je výše školného. To se například na UNYP se pohybuje okolo 120 tisíc korun za semestr a studium na AAU vyjde studenty přibližně na 110 až 130 tisíc korun za semestr.
Navzdory vyšším nákladům některé programy nabízejí stipendia, které mohou snížit celkovou finanční zátěž. „Kromě prospěchových a sportovních stipendií je dostupné například i plné stipendium Barbary Adams Hašek, zaměřené na české a slovenské studenty, kteří by si jinak studium nemohli dovolit,“ říká koordinátor marketingu na UNYP Jan Slabihoudek. Studenti však musí počítat také s některými poplatky, jako je například poplatek za přihlášku nebo za promoci.